دکتر_روحانی

در خبرها آمده است که جناب دکتر حسن روحانی ،رییس جمهور محترم جهت افتتاح چند طرح و پروژه مرتبط با مجتمع بندری کاسپین بزودی به منطقه آزاد انزلی سفر می کنند.

شکی نیست که حضور ایشان قطعاً منشاء خیر و برکتی برای منطقه خواهد بود، اما علت حضور ایشان در منطقه آزاد انزلی جای گلایه دارد.

دولتی که محور فعالیت های خود را بر پایه تدبیر و امید بنا نهاده و در این راستا موفقیت های بسیاری کسب نموده است، اکنون دست به افتتاح پروژه ای خواهد زد که فاصله بسیاری با تدبیر دارد! و آن احداث چنین مجتمع بندری تنها در فاصله ۱۰ کیلومتری از بزرگ ترین بندر شمال کشور  است،حالی حال آن که بندر انزلی ۱۲ پست اسکله در دست ساخت و توسعه دارد.

بررسی کارشناسان نشان می دهد که حجم کالا ( تخلیه و بارگیری ) بین ایران و کشورهای حاشیه دریای خزر میزان مشخصی داشته و این حجم، افزایش یا کاهش چشمگیری پیدا نخواهد کرد، پس اتفاقی که می افتد این است که تنها حجم کالا بین بنادر تقسیم می شود نه آنکه ظرفیت جدیدی افزوده شود!
حتی در صورت راه اندازی نوستراک (کریدور شمال جنوب) باز هم با توسعه ۱۲ پست اسکله در بندرانزلی، این بندر توان پاسخگویی به حجم وسیع تری از تخلیه و بارگیری را داراست و همچنین نکته دیگر حایز اهمیت حضور حالیه کل مجموعه بندری بندر انزلی به عنوان بخشی از سرزمین منطقه آزاد انزلی است.

به نظر می رسد بجای این موازی کاری شایسته بود هزینه های سنگین و هنگفت در جهت ساخت مجتمع بندری کاسپین، اسکله، سیلو، انبار و … برای زیرساخت های اساسی منطقه جهت رشد و توسعه هر چه بیشتر آن مصروف گردد.

البته تصریح می شود، در دولت تدبیر و امید بدین موضوع امید واثق داریم که ساخت این مجتمع بندری با وجود همانند آن در دل سرزمینی منطقه آزاد انزلی،  شیطنت دوست نمایان استانی نباشد، ان شاء الله…