هادی حق شناس گفت:«دلیل نمی شود که در کابینه یا سطوح مختلف مدیریتی از افرادی استفاده کنند که جرات هیچ گونه ریسکی را نداشته باشند.»

 
Dr.Haghshenas

هادی حق شناس، کارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرگزاری خبرآنلاین گفت:« دولت باید بتواند مدیران کارآمدی را انتخاب کند، این مدیران کارآمد وظیفه شان این است که بخشی از کارهای باقی مانده را طبق اصل ۴۴ قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار کنند  و از طرفی دیگر تدبیری بیندیشد منابع بخش خصوصی جذب اقتصاد ایران شود.»

وی افزود:«در برنامه ششم قرار است ۶۵ میلیارد دلار سالانه جذب اقتصاد ایران شود، نرخ بیکاری تک رقمی شود، سالانه یک میلیون شغل ایجاد شود و رشد اقتصادی بالای ۸ درصد در کشور تحقق پیدا کند. این موارد صرفا و فقط با به کارگیری مدیران کارآمد، عالم، با تجربه و ریسک پذیر می تواند تحقق پیدا کند.»

این کارشناس اقتصادی ادامه داد:«متاسفانه ما در دوره های گذشته کمتر از مدیران عالم، کارآمد و با تجربه استفاده کردیم. بنابراین به نظر می رسد یکی از کارهایی که دولت دوازدهم باید انجام دهد که منجر به تحولاتی در عرصه اقتصادی و فرهنگی شود استفاده از منابع موجود با پذیرش ریسک است.»

وی عنوان کرد:«اقتصاد ایران با چالش های بزرگی مواجه است که برای عبور از چالش ها باید دولت در سطوح مختلف مدیریتی از مدیران کارآمد استفاده کند بلکه دیگر نیاز به آزمون و خطای مجدد نباشد.دیگر زمان آزمون و خطا در این موارد نیست.»

حق شناس بیان کرد:« نکته بسیار مهم انتخاب همکاران کارآمد است. یا به عبارت ساده تر دیگر فرصت آزمون و خطا نیست. از طرف دیگر این دلیلی نمی شود که از کابینه یا از سطوح مختلف مدیریتی از افرادی استفاده کنند که جرات هیچ گونه ریسکی را نداشته باشند. یکی از اتهاماتی که به دولت یازدهم زده می شد این بود که بخشی از دولتی ها درهنگامی که در راس کار بودند خودشان در بخش خصوصی فعال بودند یا تمام وقت آن ها صرف دولت نمی شد.» 

وی ادامه داد:«چنین اتهاماتی دیگر در دولت دوازدهم قابل تکرار نیست؛ به عبارت دیگر اگر بحث تجربه، کارآمد و ریسک پذیری وجود دارد از طرف دیگر مدیران دولتی باید تمام وقت خود را صرف کارهای امور کشور کنند.»

این کارشناس اقتصادی اظهار کرد:« برخی از مشکلات کشور در حال حاضر به ابر مشکل تبدیل شده است. به طور مثال برای مشکل بیکاری دیگر نمی شود زمان بیشتری ادامه پیدا کند و چهارسال دیگر بگذرد. برای حل این مسائل توجه دولت به منابع انسانی به خصوص برای مدیران باشد.»