بین مردم قهرمان بندرانزلی با مردم اصیل و فرهیخته رشت اختلافی وجود نداشته و ندارد. اما هر از چندگاهی بعضی اشخاص – که از بد حادثه در جایگاه قانونگذاری نیز نشسته اند و بدین سبب باید خود بیش از سایرین با پیامدهای حقوقی بیانات نسنجیده آشنا باشند – نه از سر ناآگاهی بلکه کاملاً آگاهانه و در جهت سرپوش گذاشتن بر ناکامی ها و ناتوانی های حرفه ای خود؛ دست به اقداماتی می زنند تا با سوار شدن بر موج احساسات عوام، شاید چند صباحی بیشتر بر صندلی های بی وفا تکیه زنند.
قضیه پیچیده ای نبود: نماینده مردم محترم رشت در مجلس در یک ضیافت افطاری پرسشی از مدیرعامل « منطقه آزاد انزلی » داشته و در همان جلسه نیز پاسخ خود را دریافت کرده بودند. اما کشاندن منازعه به رسانه ها با ادبیات تهدیدآمیز و دامن زدن به احساسات ناسیونالیستی، جز حرکتی پوپولیستی که میتواند باعث بروز شکافهای عمیق میان دو شهر همسایه شود؛ نام دیگری نخواهد داشت.
آقای نماینده! این که شما تظاهر به حمایت از تیم ریشه دار مرکز استان را دستمایه اظهارات نسنجیده خود کرده اید، جای بسی تأسف است. هم از این جهت که با این سخنان توانمندی های مالی و اقتصادی مرکز استان مان را در سطح کشور تا این حد ضعیف و خفیف جلوه داده اید که برای حمایت از تیم تازه به لیگ برتر راه یافته خود چاره ای به جز دست بردن در جیب همسایه ندارد و هم از این جهت که به عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی از بودجه مصوب شهرداری کلانشهر رشت بی اطلاعید و یا تجاهل می فرمایید! بهتر نیست محض بالا رفتن اطلاعات شخصی خودتان هم که شده یک بار رقم بودجه مصوب « فقط » برای شهرداری رشت را با بودجه کل استان گیلان مقایسه فرموده و اگر شرمندگی اجازه داد به اطلاع مردم فهیم گیلان نیز برسانید؟
آقای نماینده به ما حق بدهید که تظاهر به دلسوزی شما برای حمایت « منطقه آزاد انزلی » از تیم سپیدرود رشت را سرپوشی برای اهدافی بزرگتر بدانیم چرا که این تیم هم اکنون با کمک چند میلیاردی معاون محترم رییس جمهور و حمایت های استانداری و شورای شهر و شهرداری رشت و اسپانسری بانک کوثر و تنی چند از سرمایه داران رشتی با آسودگی خیال در حال عقد قرارداد با  بازیکنان نامدار جهت حضور قدرتمند در فصل جاری می باشد. اما شما  که برای تایید ادعای باطل خود از قرار داشتن دو سوم از زمین های محدوده « منطقه آزاد انزلی » در شهرستان رشت سخن گفته اید ( جدا از اینکه این استدلال شما ناخودآگاه ما را به یاد سیاستهای خرید زمین و شهرکسازی یکی از دولتها می اندازد ) چگونه به عنوان یک نماینده مجلس معنای کلمه « الحاق » را در « تصویبنامه الحاق محدوده ای از شهرستان های رشت و آستانه و انزلی به منطقه تجاری صنعتی انزلی به شماره  ۱۷۱۳۹/ت۵۰۴۰۸ک  مورخ ۲۰/۰۲/۹۳  » نمی دانید؟ و این که اراضی مورد اشاره شما که فقط سه سال از تاریخ ” الحاق شان ” به « منطقه آزاد انزلی »  می گذرد، تنها تحت پوشش و زیر نظر سازمان « منطقه آزاد انزلی » قرار دارند که تمامی زیر ساختها و منابع درآمدی اش در شهرستان بندرانزلی قرار گرفته است؟!
و چگونه خود را به ندانستن می زنید که مجوز صادر شده از سوی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور به ریاست دکتر ترکان برای اسپانسری تیم های ورزشی از محل بودجه فرهنگی سازمان مناطق آزاد ؛ در پاسخ به درخواست رییس هیات مدیره و مدیرعامل « منطقه آزاد انزلی » برای حمایت این سازمان از تیم ملوان بر حسب درخواستهای فراوان هواداران باشگاه ملوان و با توجه به سابقه اداره این تیم پرطرفدار از سوی سازمان « منطقه آزاد انزلی » ؛ صورت گرفته است و نه همه تیمهای ورزشی استان؟!! باز هم به ما حق بدهید که به نیت تان شک کنیم!

آقای نماینده! ما مردم انزلی دلی به وسعت دریا داریم و شخص شما که سالها قبل در این شهر مهمان سفره ما بوده اید به خوبی می دانید که ما مردمان بخیلی نیستیم. که اگر بودیم سالها و قرن ها آنچه را که از طریق شهرمان – که به دروازه اروپا شهرت داشت – بدست آوردیم با سایر برادران و خواهران هم استانی مان قسمت نمی کردیم.
حتما شما شعارهای مردم انزلی را در سال ۱۳۷۵ و به هنگام سفر رییس جمهور وقت به خاطر دارید که به دلیل تنگناهای اقتصادی در شهر انزلی و به ویژه شرایط خاص  پس از جنگ تحمیلی خواستار ایجاد منطقه آزاد اقتصادی در انزلی بودند و بدون تردید به خوبی آگاهید که در این دو دهه از همه امکانات « بندر » و « گمرک » انزلی و سایر منابع شهرستان برای ساخت و توسعه این منطقه استفاده شده است.
مردم انزلی نیز در این سالها هزینه های بسیاری بابت رشد و بالندگی « منطقه آزاد انزلی » پرداخته اند: از کسادی صنعت گردشگری گرفته تا فلج شدن بسیاری از فعالیتهای اقتصادی خرد و کلان مردمان زحمتکش این شهر، از گرانی اراضی و خدمات گرفته تا ترافیک و تخریب محیط زیست. با این وجود همواره کمترین سهم را در مدیریت و بازار کار این منطقه آزاد داشته اند. به همین دلیل بارها از مسوولین – و بویژه با تحویل یک طومار به ریاست محترم جمهور در سفر استانی فروردین ۹۴ – خواستار پیوستن سرزمین مادری به محدوده « منطقه آزاد انزلی » و زیر پوشش رفتن مجدد تیم فوتبال شهر انزلی یعنی ملوان توسط سازمان « منطقه آزاد انزلی » به عنوان کمترین حق خود در قبال پرداخت هزینه های رشد و توسعه « منطقه آزاد انزلی » شده اند. امری که تا امروز نیز محقق نشده و کماکان سیاست توسعه « منطقه آزاد انزلی » به سمت شرق و جنوب توسط بعضی رجال استان در حال پیگیری است!
با همه این تفاسیر و در حال حاضر که خوشبختانه « منطقه آزاد انزلی » به مرحله تحکیم جایگاه خود به عنوان یکی از قطبهای تجاری – اقتصادی و گردشگری منطقه رسیده است این افتخار را متعلق به همه استان دانسته و منافع مادی و معنوی بدست آمده از « منطقه آزاد انزلی » را ” پس از شهرستان انزلی ” متعلق به همه استان می دانیم زیرا سوابق اجتماعی و اقتصادی و همچنین مستندات قانونیِ منجر به تأسیس منطقه آزاد، در شهرستان انزلی – و در درجه اول برای شهرستان انزلی – آنچنان روشن و آشکار است که به هیچ عنوان نیازمند تفسیر و توجیه نیست.
در پایان ضمن حفظ اصول رقابت سالم از اینکه  دیگر تیم ریشه دار استان مان امسال و  پس از سالیان بسیار دراز توانسته  است حضور در سطح اول فوتبال کشور را تجربه کند خوشحالیم و معتقدیم این تیم قطعاً نیازمند توجه ویژه ای از جانب مسؤولان خردمند استان می باشد اما به شما یادآوری می کنیم در درجه اول به جای چشم دوختن به دست و جیب همسایه به بهره گرفتن از منابع و سرمایه های متعدد خود متکی باشید و در درجه دوم به یاد داشته باشید که:
همانطور که با تکرار مکرر ادعای مالکیت کشور امارات، باز هم جزایر سه گانه ایرانی هستند و ایرانی خواهند ماند، همانطور که با وجود تکرار مکرر عبارت « خلیج » توسط کشورهای همسایه جنوبی، باز هم خلیج فارس همیشه خلیج فارس ( نه یه کلمه کم و نه یک کلمه زیاد ) باقی خواهد ماند؛ به همان ترتیب نیز تکرار مکرر عبارت « منطقه آزاد » از جانب شما و بعضی افراد ناآگاه – و عمدتاً آگاه – تغییری را در نام « منطقه آزاد انزلی » ( نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد ) ایجاد نخواهد کرد و در صورت تکرار این بیانات نسنجیده این بار جواب خود را نه از زبان نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی ؛ بلکه از زبان خود مردم قهرمان بندرانزلی ( به تعبیر مقام معظم رهبری ) دریافت خواهید کرد.

والسلام علی من اتبع الهدی
جمعی از رسانه های بندر انزلی
و هواداران باشگاه ملوان بندر انزلی