وحدت، ضربان هماهنگ کننده قلب ها و ضرب آهنگ حرکت دست ها است و به فراخور این مقال، وحدت اسلامی عامل اقتدار اسلام در برابر کفر، نفاق و اختلاف مسلمین است. امام صادق (علیه السلام) فرمود: «صدقه یحبها الله اصلاح بین الناس إذا تفاسدوا و تقارب بینهم إذا تباعدوا»، ایجاد وحدت هنگام پیدایش اختلاف و تباهی امت و نزدیک کردن آنها در هنگام جدایی، صدقه ای ست که خداوند آن را دوست دارد.

حضرت امام خمینی در کتاب صحیفه نور  جلد ۱۹ درباره موضوع وحدت بین مردم می فرمایند: وحدت در عین کثرت: «البته دو تفکّر هست باید هم باشد، دو رأی هست باید هم باشد، سلیقه های مختلف باید باشد لکن سلیقه های مختلف اسباب این نمی شود که انسان با هم خوب نباشد… اگر در یک ملّتی اختلاف سلیقه نباشد، این ناقص است… اختلاف باید باشد، اختلاف سلیقه، اختلاف رأی، مباحثه، جار و جنجال اینها باید باشد لکن نتیجه این نباشد که ما دو دسته بشویم  و دشمن هم. باید دو دسته باشیم در عین حالی که اختلاف داریم، دوست هم باشیم.»

امروز بیش از سه دهه از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی که ریشه های سترگ امروزش یادگار پیر جماران است، می گذرد. نسلی که به فصل جوانه انقلاب در سال های نه چندان دور جوانی خود، مورد اعتماد امام (ره) قرار گرفتند؛ همیار و همراه خمینی کبیر در دوران ستمشاهی و سال های دفاع مقدس شدند و نشان دادند که برای رسیدن به هدف مشترک، پیروزی اسلام، امت اسلامی و برقراری حکومت صالحه در کشور، علیرغم همه اختلاف سلایق، در زیر چتر رهبری امام خمینی (ره) جمع شده و همگام و هم صدا با یکدیگر به سمت تحقق هدف نهایی مرادشان پیش رفتند. اتفاقی که انتظار می رود در شرایط حساس امروز و پس از گذشت فراز و نشیب های بسیار از پس چهار دهه، توسط جوانان دیروز که پیش کسوتان امروزند پر رنگ تر شود و چتر رهبری که در این زمان تحت هدایت مدبرانه مقام معظم رهبری است، روز به روز گسترش یافته و وحدت بین امت با تمام سلایق بیش از پیش رخ نماید. اینکه امروز گروهی با نام انقلاب و برچسب انقلابی، رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت ا… خامنه ای را  برای خود مصادره می نمایند و ایشان را رهبر یک قشر یا گروه خاص می دانند، در واقع جفایی سخت به ایشان، انقلاب و انقلابی ها روا می دارند. انقلابی واقعی و مطیع رهبری خود را مکلف به انجام فرمایشات ایشان درباره همدلی و همزبانی دولت و ملت می داند و بر خلاف فرمایشات ایشان با برخی انتقادهای غیر کارشناسی و جناحی که بر گرفته از تفکرات سیاسی است، حامیان دولت قانونی جمهوری اسلامی ایران را غیرانقلابی نخوانده و اقدامات ارزشمند دولت را نادیده نخواهد گرفت. در واقع این رفتار برخی افراد محدود نشان از عدم توجه به تذکرات رهبری درباره موضوع نفوذ دارد. نفوذی که می تواند باعث ایجاد اختلاف بین مردم گردد و این یعنی خطر برای کشور که رهبر معظم بارها به آن اشاره نموده اند و  وظیفه نمایندگان ایشان در شهرستانها می باشد که باید با تدبیر لازم  و تذکر به همه طیف های سیاسی از ایجاد عوامل تفرقه انگیز جلوگیری و شرایط را برای حضور حداکثری مردم قدرشناس بویژه جوانان ایران اسلامی که مکررا در صحنه های مهم و تاریخ ساز اعلام آمادگی نموده اند و قرار گرفتن آنان در مسیر رهبری، فراهم آورند.  

در روزهای گذشته پس از برگزاری همایشی در دهه مبارک فجر، در شهرستان بندرانزلی، اتفاقی از سوی دفتر یکی از مسئولین محترم و ارزشی شهرستان مبنی بر ساخت کلیپی  از حضور حامیان دولت در دفتر ایشان و انتشار در فضای مجازی صورت گرفت. با توجه به ماهیت کلیپ، عکس های استفاده شده و ارتباط دادن آن به برخی موضوعات گذشته، در جامعه مجازی به نوعی تفسیر گردید که بازتاب گفته این مسئول بزرگوار مبنی بر استفاده نامناسب از شور سیاسی جوانان و این اقدام دفتر مذکور در واقع جفای به این بزرگوار بوده است. به نظر این اقدام با توجه به موارد گفته شده در باب اهمیت وحدت، سبب ایجاد اختلاف و تفرقه خواهد گردید. شایان ذکر آن که حاضران در جلسه با میل شخصی از ایشان درخواست آن نشست را نموده و نکته قابل توجه این که در جلسه مذکور بیان شد که علت حضور، گلایه مندی نسبت به برخی تندروی ها و  اتفاقات تفرقه انگیز در روزهای مورد نظر بر علیه دولت و حامیان آن بوده و درخواست مستقیم جمع حاضر از ایشان این بود که فضای موجود در شهرستان کنترل و با تندروی ها در آن از سوی هر جناح سیاسی که به منافع شهرستان، استان و کشور آسیب وارد نماید برخورد مناسب صورت گیرد. همچنین درخواست گردید برای گسترش چتر رهبری در شهرستان قهرمان پرور بندرانزلی و محدود نکردن آن  به طیفی خاص تلاشها افزون تر گردد.

حداقل انتظار حامیان دولت جمهوری اسلامی ایران و مورد تایید رهبر معظم انقلاب، در شهرستان بندرانزلی،این است که ایشان که از بزرگوارن صاحب اندیشه، انقلابی و ولایتمدار هستند، از اتقاقات مشابه در آینده جلوگیری کنند و با توصیه همگان به فرمایشات امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب با جذب حداکثری  و استفاده از شور جوانان شهرستان، سلایق مختلف و اختلاف نظرات را که امری است طبیعی و به گفته امام (ره) اگر در ملتی نباشد آن ملت ناقص است، در راستای وحدت هرچه بیشتر زیر سایه رهبری، همچون گذشته همدل نمایند. جوانان نسل دیروز که مورد اعتماد امام (ره) و رهبری عظیم الشان انقلاب بوده اند، باید برای تعالی اسلام و شکوفایی هر چه بیشتر انقلاب اسلامی و سربلندی ایران، به جوانان امروز اعتماد نموده و  ایشان را با تمام اختلاف نظرها، زیر چتر وسیع رهبری جمع کنند.

عقیل حق شناس
۱۱ اسفند ۱۳۹۵