عقیل_حقشناس

امام صادق علیه السلام: عَلَیکَ بِالأَحداثِ فَإِنَّهُم أسرَعُ إلى کُلِّ خَیرٍ ؛ جوانان را دریاب، زیرا که آنان سریع تر به کارهاى خیر روى مى آورند.

جوان یعنی انرژی، شور، هیجان و خلاقیت، جوانان دُرهای گرانبهای جوامع بشری هستند، نیروهای توانمندی که با قدرت تفکر و اندیشه سبب ساز رشد و تعالی کشورها می گردند. استفاده مناسب و بهینه از نیروهای جوان در هر کشور ، سرعت پیشرفت را افزون تر و دستیابی به قله های رفیع موفقیت را نزدیک تر می نماید.

حضرت امام خمینی (ره) فرموده اند :ما همیشه محتاج به شما جوان ها هستیم. ما بعدها برای کشورمان احتیاج به فعالیت شما جوان های برومند داریم و من امیدوارم که در همه مراحل، شما با مردانگی با هم همراهی کنید و این نهضت را به پیش ببرید.

 تجربه ثابت نموده است که در هر مقطعی که جوانان در عرصه های مختلف  فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و … ورود نموده اند، موفقیت  بسیار سریعتر حاصل شده است. این نکته باید مورد توجه قرار گیرد که در صورت عدم استفاده به موقع صحیح از نیروهای جوان ، در آینده نه چندان دور شاهد کاهش سرعت پیشرفت ، عمران و آبادانی  در تمام  عرصه ها خواهیم بود.

مقام معظم رهبری می فرمایند : جوان در هر جامعه و کشوری، محور حرکت است . اگر حرکت انقلابی و قیام سیاسی باشد، جوانان جلوتر از دیگران در صحنه اند . اگر حرکت سازندگی یا حرکت فرهنگی باشد، باز جوانان جلوتر از دیگرانند و دست آنها کارآمدتر از دست دیگران است.

شهرستان قهرمان پرور انزلی ، با داشتن جوانان فرهیخته و موفق در عرصه های مختلف یکی از با استعداد ترین شهرهای ایران از این حیث می باشد. با سواد ترین شهر ایران در سالهای گذشته بدلیل غفلت مسئولان و نا امیدی جوانان از آیند ه ای مبهم،  آمار  در خور شان این مردم در دهه گذشته را در سطح کشورکسب ننموده است. با همه این تفاسیر هر زمان جوانان توانمند این شهر دست به اقدامی در راستای اعتلای نام انزلی و انزلی چی زده اند، غلارقم همه نا ملایمات و عدم حمایتها، موفق شده اند. آخرین اقدام برخی جوانان متفکر و صاحب اندیشه این شهر مراسم یاد بود انزلی چی فرهیخته، پروفسور جزیره ای می باشد. این مراسم با شکوه با تکیه بر نیروی جوانی ، با کمترین هزینه و با کیفیتی کم نظیر بر گزار گردید. هزینه ای که به هر مسئولی در شهرستان اعلام شود، شاید حتی جرات برگزاری مراسم مشابه را به خود ندهد. نکته بعدی  اینکه ۹۹ درصد افراد حاضر بدون دعوت رسمی و فقط بخاطر تلاش بی منت جوانان و پاسداشت نام یک فرهیخته شهر نامدار انزلی آمده بودند، جوانانی که جور نسل دیروز را برای ادای دین به انسانهای وارسته همچون پروفسور جزیره ای  را کشیدند و بجای آنها این مرد بزرگ و تاریخ ساز انزلی را ارج نهادند. دیروز همه برای انزلی آمده بودند، شما هر گوشه از سالن را که نگاه می کردید چهره ای اندیشمند، موفق و دلسوز  و البته بی ادعا را می یافتید.

اجرای چنین مراسمات با شکوه و ارزشمندی با نیروی جوانی و هزینه های بسیار اندک ، نشان دهنده انقلابی بودن این جوانان و پیروی از رهبری  معظم در راستای کاهش هزینه ها و اجرای اقتصاد مقاومتی دارد. این نگاه مسئولانه جوانان باید مورد توجه مسئولان بویژه نسل دیروز باشد که بدانند ، جوانان امروز اگر اراده کنند، می توانند و این توانمندی شایسته احترام است . باید به این جوانان اعتماد نمود چرا که به گفته امام خمینی (ره) جوانان هستند که باید این نهضت را به پیش ببرند.

عقیل حق شناس

۱۵ اسفند ۱۳۹۵