NoroozKhane-7

عید باستانی نوروز فرا رسید و بار دیگر بندرانزلی میزبان مسافرانی است که از جای جای کشور به این شهر زیبا و ساحلی سفر می کنند.

برخلاف شهر که به نظر می رسد شرایط مناسبی برای پذیرایی از مسافران نوروزی نداشته باشد ، در منطقه آزاد بندرانزلی همه چیز متفاوت است. خانه تکانی در گوشه و کنار منطقه آزاد بندرانزلی حاکی از آمادگی کامل برای استقبال از مهمانان نوروزی است.

در مصاحبه ای اختصاصی با دکتر سید ضیاء الدین شفیعی ، معاونت فرهنگی و گردشگری منطقه آزاد بندرانزلی ، وضعیت طرح های نوروزی را جویا شدیم.

ایشان گفتند : در روزهای گذشته سخت کار کردیم و توانستیم زیر ساخت های لازم را فراهم آوریم و برکات این تلاشها در حال متولد شدن هستند.

وی ادامه داد : به زودی فرهنگ خانه در منطقه آزاد بندرانزلی افتتاح می گردد . فرهنگ خانه فضایی است که به ما اجازه می دهد برنامه های ۴ حوزه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی و گردشگری را با بضاعت ۷۵ تا ۱۰۰ نفر در آن اجرا نماییم. این پاتوق فرهنگی می تواند برای تجلیل های تک شخصیتی ، اجرای تئاترهای یک یا دو کارکتری ، جلسات نقد سینمایی ، جلسات هفتگی شعر ، جلسات هفتگی داستان و جلساتی در حوزه اجتماعی مورد استفاده قرار گیرد.

ایشان افزودند : قبل از سال تحویل ساخت نوروز خانه به اتمام می رسد . نوروز خانه در واقع خانه ای سنتی است که سنبل فرهنگ شرق و غرب گیلان می باشد . نوروز خانه جایی است برای گردهمایی و انجام فعالیتهای بومی و فرهنگی پیرامون نوروز .

در ایام نوروز ، پیرامون نوروزخانه شاهد اجرا های تک نوازی و اجرای مجموعه نمایش های سنتی در ۷ شب از تاریخ ۶ الی ۱۲ فروردین خواهیم بود. این نمایش ها توسط بهترین گروه های نمایش آیینی و سنتی گیلان انتخاب شده است . در شب آخر نیز به حرمت آن شب تعذیه برگزار خواهد شد. امسال سفره هفت سین منطقه آزاد در کنار حوض فواره دار مجاور نوروز خانه چیده خواهد شد. نوروز خانه در واقع نوعی هویت بومی برای منطقه آزاد بندرانزلی و نوعی چهار راه فرهنگی است.

ایشان افزودند : باغ مجسمه ، باغیست که با شروع سال نو به روی هنرمندان و هنردوستان گشوده خواهد شد . استاد بهرام زرگری مرندی ، بزرگترین و نامدارترین استاد مجسمه سازی ایران ، مراحل اولیه ساخت مجسمه ها را در کارگاهی در تهران آغاز کرده اند و مراحل پایانی ساخت آن ها در ایام نوروز در مقابل دیدگان مردم و گردشگران انجام خواهد شد.

برای مرحله اول ساخت مجسمه ها ، هفت شخصیت برجسته و چهره ماندگار گیلان در نظر گرفته شده است :‌ آیت الله بهجت ، میرزا کوچک خان ، شهید حسین املاکی ، شیون فومنی ، گل آقا ، دکتر معین و مرحوم سیروس قایقران

گیلان سرزمین روییدن ها و بالیدن های فرهنگی است ، که باید از این روییدن ها درست استفاده شود. اینجا روییدن و بالیدن به صورت جوهری و ذاتی وجود دارد و این ثروت بسیار بزرگیست ، ما هم به اندازه بضاعت و شناخت و امکانمان سعی بر برداشتن سدها و سنگ ها داشته تا راه را صاف کنیم.

امیدوارم با شکل گیری جلسات فرهنگ خانه و شروع دوره حضور عینی مجسمه سازان و مجسمه ها در باغ مجسمه ، دور بعدی ارتباط فرهنگی را با مخاطبین و دانشجویان و اساتید برقرار کنیم.

NoroozKhane-3 NoroozKhane-4 NoroozKhane-5 NoroozKhane-1 NoroozKhane-2 NoroozKhane-6