سید رحمان سید زاده

موج شکن/ نیمه دوم سال ۱۳۹۷ بود که کنشگران اجتماعی و محیط زیستی بندرانزلی متوجه یک پروژه به ظاهر دلفریب و اما در باطن شوم شدند.

پروژه ای که توسط یک شرکت دانش بنیان اصفهانی برای احیای تالاب انزلی تعرفه شد و بر طبق گفته های رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران قرار بود ظرف سه سال تالاب انزلی را احیا کند. اینکه چگونه این شرکت پس از تلاش های بسیار کنشگران اجتماعی و محیط زیستی برای ایجاد دغدغه ملی جهت احیای تالاب انزلی و افزایش بودجه آن به یکباره سر از بندرانزلی در آوردند و بودجه چشمگیر قریب به هزار میلیارد تومانی را هدف گرفتند و اینکه چه ارتباطی میان این شرکت و برخی مدیران دولتی وجود دارد خارج از این مقال است اما نکته اصلی اتحاد بین مردم و مسئولان دغدغه مند است.

سالهاست کنشگران محیط زیستی در مورد بسیاری از آسیب‌های وارده بر پیکر طبیعت ایران فریاد می‌زنند که در اغلب موارد نیز قدرت دست‌های پشت پرده بر فریاد آنها می‌چربد اما این بار در پروژه زیست پالایی (بایوجمی) تالاب بین المللی انزلی پس از بیان دغدغه های بجا، متقن و علمی کنشگران و انتشار درست و صحیح رسانه‌ای این موضوع (که بسیاری از ادله و اسناد علمی غیر قابل انکار بودند) امام جمعه محترم بندر انزلی نیز همراه شد تا ارتباط بیشتر کنشگران با بدنه مدیران دلسوز برقرار شود اما همه این موارد به نتیجه نمی رسیدند اگر سید رحمان سید زاده دادستان شجاع و انقلابی بندرانزلی وارد میدان نمی‌شد.

پس از پیگیری های به عمل آمده کنشگران و همچنین صحبت های امام جمعه شهرستان این بار داستان بندرانزلی به عنوان مدعی‌العموم سکان را در دست گرفت تا با یک حرکت صحیح، علمی و با پشتوانه دانشگاهی جلوی یک اتفاق شوم برای حاشیه نشینان تالاب انزلی گرفته شود.

همه این‌ها زمانی اهمیت دوچندان پیدا می‌کنند که  بدانیم حتی استفاده از کد خوراکی دی اکسید تیتانیوم (و نه نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم) در برخی از کشورها همچون فرانسه ممنوع اعلام شده است و بسیاری از مقالات علمی در ژورنال های داخلی و خارجی بر حتی سرطان زا بودن نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم صحه گذاشته‌اند و قطعاً این اقدام انقلابی دادستان محترم بندرانزلی طلیعه ای است خوش برای امید هر چه بیشتر آنها که به ایرانی آباد و برقرار می‌اندیشند و این که برای حق‌طلبی کنشگران فریادرسی است دادستان.