نمایندگان مردم در خانه ملت، یک فوریت لایحه شفاف سازی منابع مالی و هزینه‌های نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستا را به تصویب رساندند.

نمایندگان مردم در خانه ملت، یک فوریت لایحه شفاف سازی منابع مالی و هزینه‌های نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستا را به تصویب رساندند.
نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه ۲ آذرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه شفاف سازی منابع مالی و هزینه‌های نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستا با یک فوریت آن موافقت کردند.

براین اساس نمایندگان با ۱۰۴ رأی موافق، ۶۸ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۵ نماینده حاضر در جلسه با دو فوریت آن مخالفت کردند.

گفتنی است یک فوریت لایحه مذکور به رأی گذاشته شد که نمایندگان با ۱۶۲ رأی موافق، ۱۴ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۶ نماینده حاضر در مجلس با آن موافقت کردند.

گفتنی است حسین‌علی امیری به عنوان نماینده دولت در توضیح این لایحه گفت: لایحه شفاف سازی هزینه‌های انتخاباتی ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستا در جلسه ای با دستور وزیر کشور و در راستای تذکری برای پیشگیری از ورود پول های ناپاک به انتخابات مطرح شد که البته در جلسه‌ای دیگر با دعوت نمایندگان مجلس توضیحاتی در این خصوص ارائه شده بود.

وی افزود: لایحه شفاف سازی هزینه‌های انتخابات بر مبنای مطالعات تطبیقی در ۸ کشور جهان انجام گرفته است، این لایحه با توجه به سوابق در وزارت کشور و آسیب شناسی‌های انتخاباتی تهیه شده است.

امیری با یادآوری اینکه براساس سوابق موجود در وزارت کشور گاها در خصوص هزینه‌های انتخاباتی مشکلاتی در مناطق به وجود آمده، گفت: در این لایحه از ظرفیت دستگاه‌های مختلف و نظرات کارشناسی وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه و بانک مرکزی استفاده شده است.

وی با تاکید بر اینکه لایحه شفاف سازی هزینه‌های انتخاباتی به طور واقع بینانه تهیه شده، گفت: رویکرد لایحه محدودگرایانه نیست، بلکه کاملا براساس ایجاد شفافیت است.

خانه ملت

.

.

Mojshekan