جلسه عادی و علنی شورای اسلامی شهر بندرانزلی عصر روز یکشنبه در محل شورا برگزار شد.
در ابتدای این جلسه یاسر کریم، عضو شورای اسلامی شهر بندرانزلی در سخنان پیش از دستور خود به مواردی اشاره کرد که جای بحث و بررسی فراوان دارد و نیازمند آن است که خط به خط موارد آن مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد و همچنین باید در انتظار پاسخ شهردار و دیگر اعضای شورای شهر نسبت به موارد مطروحه ماند.

یاسر کریم بخش

متن سخنان پیش از دستور یاسر کریم بخش در ادامه مطلب آمده است:

 مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ ۖ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَىٰ نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ ۖ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا
برخی از آن مومنان بزرگ مردانی هستند که به عهد و پیمانی که با خدا بستند کاملاً وفا کردند، پس برخی پیمان خویش گذاردند و برخی به انتظار مقاومت کرده و هیچ عهد خود را تغییر نداند. ( سوره مبارکه احزاب، آیه ۲۳ )

همکاران محترم
دو سال مدت زمان مناسبی است تا خود به عملکرد خویش نگاهی بیندازیم و شعارهای انتخاباتی مان را مرور کنیم، همان وعده هایی که سال ۹۶ در چالش یادآوری وعده ها خواستم تا مردم از شورا مطالبه نمایند.
قرار بود شورای پنجم در سایه اتحاد و همدلی و با حضور در لیستی واحد، امید را به دل های انزلی چی ها بازگرداند، اگرچه لابی گری جزئی از رفتارهای سیاسی است، اما قرار نبود در رای بی سابقه ی مردم به یک لیست، شاهد لابی گری های شبانه آنهم با نیروی های خارج از شورا و ترجیح منافع شخصی بر منافع شهر باشیم.
قرار بود در شورای پنجم، تخصص و تجربه جایگزین منفعت و کدخدامنشی گردد، نه اینکه برای کسب کرسی ها، خواست مردم که همان اتحاد و یکدلی است را نادیده انگاشته و با یارکشی های پنهانی در انتخاباتی از پیش تعیین شده، یک لابی ۴ نفره در شورا دست به تمامیت خواهی ، قلع  و قمع دیگر اعضا بزند و عملاً آرای تکرار نشدنی مردم بزرگ انزلی را با شمشیر قدرت طلبی و زیاده خواهی دو شقه نموده و باز اکثریت و اقلیت را که در گذشته بلای جان مدیریت شهری بود، رقم بزند.
مسببان این تقسیم نه بنده و دو عضو محترمِ همراهم در اقلیت هستند، بلکه همان عزیزانی هستند که در انتخاب شهردار نیز، شام آخر در رستوان حوالی دهکده را بر هشدارهای اینجانبان و تعدادی از دلسوزان و بزرگان انزلی ترجیح دادند و اولین خلف وعده را، که همان انتخاب شهردار بومی بود، عملی ساختند و میهمان همان شام، شهردار فردای انزلی شد!!!

مردم شریف انزلی، بنده به عنوان یک کارشناس ارشد معماری که به لطف اعتماد شما در شورای پنجم حضور دارم، تنها در مسندهای تخصصی ام داوطلب شدم و از آنجاییکه در تقسیمات عزیزان اکثریت شورا، تخصص و تجربه هیچ جایگاهی نداشت، یک حقوقدان به یک معمار ترجیح داده شد تا در سمت تخصصی ساختمان حضور یابد! بوالعجب از این نگاه تمامیت خواه آنهم در شورای تدبیر و امید!
شورا قائم به شخص است و همانطور که بنده پاسخگوی عملکردم در محضر مردم شریف انزلی خواهم بود، امیدوارم آن عزیزان همکار نیز پاسخگوی تناقضات رفتاری خود باشند که روزی از حامیان سر سخت شهردار بوده و شرط ریاست شورا را تعهد حفظ شهردار در هر شرایطی دانسته و همواره چشم بر تخلفات ایشان بستند، امروز در چرخشی قهرمانانه لب به انتقاد از شهردار گشوده و او را مورد شماتت قرار می دهند. این فرار به جلو نمی تواند مسؤلیت آنها را در ایجاد وضعیت موجود و پاسخگویی به افکار عمومی را سلب نماید.

آقای مهندس پورقربان، شهردار محترم بندرانزلی؛ امروز پس از گذشت دو سال از دوران ریاست شما بر مسند شهرداری انزلی، همانگونه که در جلسه ی انتخاب شهردار به مدیریت شما اعتقادی نداشته و به نشانه ی اعتراض به انتخاب از پیش تعیین شده شما رای سفید دادم؛ در این قسمت از نطق پیش از دستور نیز قطعاً به مانند برخی از همکارانم زبان به تشکر از زحماتتان نخواهم گشود، چرا که آنچه شما با این شهر و با اعتماد مردم این شهر به شورای پنجم کردید، دشمنان نیز نمی توانستند بکنند.

آقای شهردار؛ مستحضرید کارگران و کارمندان زحمتکش، ارزشمندترین سرمایه های شهرداری هستند که در شالوده ی انسانی این نهاد، فرصت تغییر در روند مدیریت شهر به شمار می آیند، در این دو سال با این سرمایه ها چه کردید؟ معتقدم مدیریت هیجانی شما در تغییرات گسترده ی رؤسای دوایر و نیروهای اداری و اجرایی چنان به دور از درایت و عقلانیت بود که نه تنها وعده ی اصلاح و ارتقای ساختار شهرداری که از وعده های این شورا بود را میّسر نساخته، بلکه تمام نیروهای کاردان و متعهد مورد غضب حضرتعالی قرار گرفته و از چرخه ی تصمیم گیری حذف شدند، به گونه ای که گاهی یک انتقاد سازنده و ایستادگی در برابر خواسته های نا بحق تان منجر به حذف نفرات ارزنده با تجربه ی این نهاد شده است. و ریاست کارتابلی شما ساعت ها مدیران محترم شهرداری و شهروندان شریف انزلی را پشت درهای اتاقتان معطل نگاه داشته، تو گویی هدفتان بهم ریختن اعصاب و روانشان است تا بیشتر با شیوه ی تکفکرانه ی اینگونه مدیریت ها آشنا شوند!

آقای شهردار؛ دایره ی تنگ نظری شما در ابتدا به حذف معاونین تان انجامید و افرادی که شهرمان برایشان هزینه داده بود تا امروز از تجربیاتشان بهره مند شود، هر کدام به گوشه ای تبعید شدند. سپس رؤسای دوایر را وارد دور تسلسل نمودید و یکی پس از دیگری بر صندلی لرزان نشاندید و دراین انتخاب ها گاهاً به تخصص و دانش لازم برای وظیفه ی محوله توجهی نکردید، به گونه ای که در طول دو سال واحد اداری ۶ مدیر، واحد مالی ۵ مدیر، شهرداری نواحی ۴ مدیر، سازمان حمل و نقل ۳ مدیر و واحد معماری و شهرسازی که قلب تپنده ی شهرداری است و در دو دهه ی اخیر تنها ۴ مدیر به خود دیده بود، در دوران زمامداری شما در آشفته ترین شرایط خود قرار گرفته و چندین بار در سمت مدیریت و کارشناسان دچار تغییرات عجیب و غریبی شده است. مدیری شایسته بخاطر ایستادگی در برابر تخلفات گسترده شما در واحد مذکور از سمتش برکنار می شود که هیچ، دستور می دهید چند روزی در راهروهای شهرداری سرگردان باشد و با شخصیت او بازی می کنید و اضافه کاریش را حذف می کنید تا به نیروی پاکدست بگویید، پاکدستی جریمه دارد!

آقای مهندس پورقربان، به قول همکارم سرکار خانم نصیری؛ شاید شما رئیس خوبی باشید، اما مدیر شایسته ای نیستید. شما از دردهای جان بر کفان آتش نشانی و کارگران زحمتکش شهرداری چه خبر دارید؟ که از ابتدا فقط به حذف اضافه کاری و تعطیل کاری این عزیزان پرداختید؟ و اعتراض های چندین باره بنده و دیگر همکارانم را پشت گوش انداختید و هربار به شورا آمدید از افتخاراتتان در پرداخت به موقع حقوق و مزایای این عزیزان سخن بی راه گفتید! شما چه می دانید در دوران مدیریتتان درآمد پاکبانان زحمتکش شهرم چگونه ذره ذره کاهش یافته و خانواده ی این عزیزان زیر فشارهای اقتصادی یک سال گذشته چه کشیده اند.
در همین وانفسای مدیریتی بطور غیر قانونی و پنهانی دو تن از هم شهری هایتان خانم محمد دوست و مولایی را در لیست نیروهای شرکتی شهرداری قرار می دهید و بدون حتی یک روز کارکرد، ماه ها حقوق و اضافه کار ۱۷۰ ساعتی به همراه سایر مزایا به ایشان پرداخت می کنید و آنگاه که نماینده ی شرکت مذکور پرده از این راز بر می دارد، در اسرع وقت او را از کار برکنار می کنید! چه کسی به شما اجازه داده است تا حق و حقوق پرسنل خدوم و کارگران زحمتکش این شهر را تضییع نمایید و از درآمدشان بکاهید و بر ارقام دریافتی نورچشمی هایتان بیافزایید؟!

آقای شهردار؛ معتقدم اولین اصل برای هر مدیری صداقت است و اولین اساس مدیریت شفافیت. متاسفانه عملکرد شما در دو سال اخیر صداقتتان را زیر سوال می برد و ریاست غیر شفاف شما مجال را برای دلالان می گشاید.
گزارش شما در خصوص پروژه های عمرانی در دهه ی فجر گذشته به مانند بودجه ی پیشنهادیتان بصورت مجازی افزایش داشته به گونه ای که هفتاد میلیارد تومان از آنچه که به عنوان عملکرد خود به مردم شریف انزلی ارائه دادید، آماری واهی بیش نبود و ۲۵ میلیارد باقی مانده نیز جای اما و اگر زیادی داشت ! چگونه سه آیتم دوربین های پایش شهری با رقم سی و دو میلیارد تومان، تملک پارک ها و اراضی شهرداری با رقم سی و شش میلیارد و پانصد میلیون تومان و احداث مرکز بازدید کنندگان تالاب با رقم یک میلیارد و دویست میلیون تومان را به عنوان پروژه های عمرانی که توسط این شهرداری هزینه شده است اعلام نمودید؟ تو گویی هر آنچه را که در دل نیت کرده اید در آمال و آرزوهایتان به آن فکر کرده اید، به عنوان پروژه های انجام شده به مردم انزلی تقدیم کردید! چه کسی به شما اجازه داده تا این چنین به شعور مردم بزرگ انزلی توهین کنید؟!
آقای شهردار، شما مدیر صادقی نبودید و نیستید. شما همواره در سخنانتان به توسعه زیر ساخت های شهری اشاره کرده اید و بر عکس گفته هایتان با بی تدبیری، اجرای GIS، یکی از حیاتی ترین پروژه های مدیریت شهری را متوقف کردید و پس از تذکرات متعدد بنده و سایر اعضا، به جای از سر گرفتن مجدد پروژه به مسئولین مربوطه ماموریت دادید تا هر طور شده قرارداد فی مابین با مشاور این موضوع را فسخ نمایند. فقط به آن دلیل که دکتر کیاورز که صد البته مدرک دکترایش برای همگان محرز شده است، جوان نخبه ی انزلی چی و از سرمایه های شهرمان و طرف قرارداد این پیمان از منتقدین شما بود و در پروسه ی انتخاب شهردار از رقبایتان.

آقای شهردار، عدول شما از سر فصل های بودجه یکی دیگر از نقاط تاریک دوران مدیریتی شماست، آنجا که در پی دو تذکر جدی اینجانب از کمیسیون عمران در خصوص بازگشتن به ردیف های بودجه ی مصوب و رعایت آیین نامه های مالی شهرداری در انتخاب پیمانکاران و ترجیح پیمانکاران بومی بر غیر بومی های نورچشمی، نه تنها به قانون تمکین نکردید بلکه علی رغم عدم توان فنی نورچشمی ها، به یکی از شیر مرغ تا جان آدمی زاد پروژه می دهید و دیگری با نظر شما هرچه نیمکت و سطل زباله مانده در انبار داشته را به شهرمان قالب می کند.
و در آخرین سکانس این بازی تلخ، با وجود تذکرات سه عضو شورا درباره عدم همکاری با این پیمانکاران، بلوار تاریخی انزلی را به دستان ناتوان ایشان سپردید تا شهر من در انتظار فاجعه ای دیگر برای تنها پارک تاریخی و خاطره انگیز انزلی باشد!

شهردار محترم، روزی که به عنوان گزینه ی شهرداری خود را معرفی کردید، اعلام نمودید یکی از معجزات شما افزایش بودجه شهرداری است! معجزه ای که در همان سال نخست چون عصای موسی به ماری تبدیل شد و به جان شهرداری افتاد و نه تنها در تحقق درآمدها هیچ گلی به سر شهرمان نزدید، بلکه بدهی زیادی را برای آیندگان به یادگار گذاشتید و در جلسه ی علنی شورا خود اعتراف نمودید که در سال ۹۷ بیش از ۶۰ میلیارد تومان شهرداری را بدهکار کرده اید.

آقای شهردار؛
مردم انزلی می‌توانند شهادت دهند که شما هیچوقت در کوچه و خیابان‌های این شهر قدم نزدید!!!
آخر شما کجا و کوچه‌های کلویر، نویر، قارویر، سوسر، سامانسر و نیمه شعبان کجا! مدیری که از اتاقش خارج نمی‌شود از حال و روز شهر چه خبر دارد؟ همین می‌شود که کل رزومه‌ی عمرانی شما در محدوده‌ی املاک شهرداری انجام می‌شود و یک خیابان هم آنسوتر نمی‌رود و اگر هم می‌رود به تخلف خیابان حافظ مشهور می‌گردد.
نقطه ضعف بزرگ شما انتقاد ناپذیریتان است، ضعفی که موجب شد نتوانید با اصحاب رسانه، کنشگران اجتماعی و نخبگان شهری ارتباط مناسبی داشته باشید، شما کوچکترین انتقادی را بر نمی تابید و حتی شجاعت رودررویی را هم ندارید و در پشت پرده یا در صدد معامله بر می آیید یا در صدد خاموش کردن صدای معترضین، غافل از اینکه اینجا انزلی است و مردمانش منافع شهر را با هیچکس معامله نکرده اند و نمی کنند.
آقای شهردار بنده به عنوان یک عضو شورای پنجم پیشنهاد می دهم یا روند مدیریتی خود را اصلاح نمایید یا استعفا دهید و بیشتر از این به انزلی بزرگمان آسیب نزنید، هر چند معتقدم
گوش اگر گوش تو ناله اگر ناله ماست، آنچه البته به جایی نرسد فریاد است!