Shora 

به گزارش موج شکن انزلی ، جلسه علنی شورای اسلامی شهر بندرانزلی روز یکشنبه راس ساعت ۱۳:۳۵ و با ۳۵ دقیقه تاخیر ، با دستور کار متمم و اصلاحیه بودجه ۱۳۹۲ و همچنین تصویب دفترچه عوارض محلی شهرداری با حضور شهردار و کارشناسان شهرداری ، برگزار گردید.

در ابتدای جلسه بدیعی فر رئیس شورای اسلامی شهر ، به توضیح اجمالی پیرامون ۱۶ آیتم پیشنهادی توسط شهردار پرداختند و این پیشنهادها را اولویت های شهرستان بندرانزلی معرفی نمودند.

سپس ایشان ضمن انتقاد شدید نسبت به خبرنگاران گفتند : انتظار ما از خبرنگاران انعکاس واقعیتهاست ، جلسه ای که به دلیل تعمیرات محل شورای شهر ، برگزار نگردید به صورت نوشته های کذبی انعکاس گردید و اگر این حرکت ادامه پیدا کند ما ناگزیر هستیم برای حضور خبرنگاران شیوه ای دیگر را اتخاذ نمایم. ما انتظار داریم اصحاب رسانه عضو دوازدهم شورا شهر باشند حالا با هر تفکری که دارند که یقینا برخی ها می آیند با توجه به تفکرات سیاسی خود این مطالب را به صورت غیر واقع انعکاس می دهند.

شایان ذکر است اینگونه صحبتها در ابتدای بیشتر جلسات شورا به صورت یک رویه در آمده است.

در ادامه جلسه موسی زنجانخواه ۱۶ آیتم زیر را به عنوان اولویت های کوتاه مدت شهرداری بندرانزلی ارائه دادند :

۱. بررسی و ارائه راهکاری تنظیم آب های سطحی

۲. راه کارهایی جهت گشایش گره های ترافیکی شهر

۳. جمع آوری ، انتقال ، دفع و بازیافت زباله

۴. به سازی و توسعه فضای سبز شهری

۵. توسعه آلمان های شهری و زیباسازی سیمای شهر

۶. توسعه گردشگری

۷. جذب سرمایه گذاری

۸. افزایش درآمد شهرداری

۹. به سازی بافت فرسوده و حفظ معماری سنتی ساختمانها

۱۰. ساماندهی دست فروشان

۱۱. نحوه مشارکت شهروندان در توسعه شهری

۱۲. اصلاح ساختار سنتی شهرداری

۱۳. استفاده از مشاورین و در فرمان شهری

۱۴. توسعه فضاهای علمی ، ورزشی ، فرهنگی در شهر

۱۵. راه کارهای تسریع در کار ارباب رجوع در شهرداری

۱۶. توسعه و گسترش معابر جدید ، میادین ، خیابانها و …

 

سپس پورشعبان ، شهردار بندرانزلی گفتند : به عهدی که در هنگام انتخاب شهردار با همشهریان بستیم وفادار بودیم ، با برنامه بودن بهتر از بی برنامه بودن است ، با برنامه بودن یک استراتژی خوب و مدرن است و بهترین راه استفاده از نخبگان ، اندیشمندان و همشهریان است. ایشان از همشهریان خواستند تا با کمک به شهرداری در تدوین چشم انداز آینده ، بستر لازم برای توسعه پایدار شهر را فراهم آورند .

ایشان به جلسات متعدد با فرماندار ، نماینده و ریاست شورای اشاره کردند و گفتند ساعتهای زیادی وقت برای این جلسات راهبردی می گذاریم.

در ادامه جلسه احمدی فرد که با همکاری کارگروه های تخصصی شهرداری بندرانزلی در کمیسیون خدمات شهری ، از سفر کوتاه مدت و تجربیات و تحقیقات بدست آمده از  رامسر ، قزوین و رشت گفتند . ایشان گفتند : هزینه خدمات شهری و نگهداری ماشین آلات در انزلی بالاست ، روزانه ۱۱۰ تن زباله در حالت عادی در شهر تولید می شود . زمان جمع آوری زباله در انزلی نسبت به شهرهای دیده شده بسیار بالا و نا مناسب است ، در شهری به مانند قزوین جمع آوری زباله و رفت و روب معابر از ۱۰ شب تا ۶ صبح انجام می گیرد.

ایشان بخش خصوصی و مکانیزه سازی ، نصب مخازن بیشتر را بهترین راه حل این مشکلات دانستند و گفتند : با همکاری مهندسین کارگروه شهرداری شهرستان را به دو بخش انزلی و غازیان تقسیم بندی کردیم و در بخش انزلی ۲۸ پست پاکسازی در نظر گرفتیم.

ایشان تاکید کردند واگذاری پاکسازی و جمع آوری زباله به بخش خصوصی سبب می شود تا شهرداری به عنوان ناظر عمل کرده و هر گونه کم کاری در انجام وظایف را به خوبی پیگیری نماید.

ایشان بار دیگر به اهمیت و ضرورت سیستم GIS در برنامه ریزی ها و تکمیل اطلاعات آماری در تصمیم گیری های شهری تاکید نمودند.

سپس شعبان جعفری عضو شورای شهر از شهردار خواستند که دو منطقه انزلی و غازیان همزمان وارد عمل شود. همچنین ایشان گفتند باید تکلیف  ابهامات نیروهای حاضر در بخش جمع آوری زباله ، خدمات شهری ، فضای سبز در هنگام واگذاری به بخش خصوصی مشخص شود که آیا در شهرداری می مانند یا به بخش خصوصی کمک خواهند کرد.

سپس شعبان جعفری از شهردار پرسیدند : در این ۱۶ آیتم کدامیک اولویت دارد و چه برنامه هایی برای اولویت بندی دارد ، این اولویت بندی باید بر اساس واقعیت باشد .

در انتهای جلسه در مورد متمم و اصلاح دفترچه بودجه سال ۹۲ بحث و گفتگو شد .

نکته جالب توجه این جلسه شورا ، عدم حضور برخی  از اعضای شورای و یا تاخیر ۱/۵ تا ۲ ساعته در حضور برخی دیگر از اعضای محترم شورای اسلامی شهر بندرانزلی بود.

شایان ذکر است در این جلسه به نکات بسیار جالبی پیرامون بودجه و درآمد شهرداری ، آسفالت معابر و خیابانها در شهر ، بحث ظاهر خیابان شهید مطهری ( گلستان ) و ابوذر غفاری ( سپه ) ، هزینه های عمرانی و جاری شهرداری ، درخت کاری در خیابان طالقانی و برخی مشکلات حقوقی شهرداری مطرح گردید که به نوبه خود در مقالاتی به آن خواهیم پرداخت.