Shora

به گزارش موج شکن انزلی جلسه علنی شورا روز دوشنبه راس ساعت ۱۳:۲۰ با دستور جلسه ، بررسی دفترچه عوارض محلی ، اصلاحیه و متمم بودجه ۹۲ ، بررسی بودجه ۹۳ و پیگیری و تصویب برخی نامه های وصولی برگزار گردید.
در این جلسه شهردار و چند تن از کارشناسان شهرداری بندرانزلی حضور داشتند.
در ابتدای جلسه بدیعی فر رئیس شورای اسلامی شهر بندرانزلی دستورات جلسه را برشمرد و سپس چند تن از اعضاء شورای شهر نطق پیش از دستور داشتند که در آن به بیان مشکلات شهری انزلی پرداختند.
احمدی فرد عضو شورای شهر ضمن تقدیر از کارشناسان شهرداری ، آنان را نیروهایی متخصص ، توانمند و با ارزش برای شهرستان دانستند و این سوال را مطرح نمودند که چرا با وجود این نیروهای اثر بخش ، این میزان مشکلات در شهر وجود دارد ؟ ایشان وجود این مشکلات را نداشتن برنامه ریزی خوب و قوی و آینده نگری در شهرداری و شورای شهر عنوان نمودند.
ایشان ادامه دادند : اگر با برنامه بودیم هیچگاه ابتدا پلی را احداث نمی کردیم و سپس به دنبال آزاد سازی اراضی اطراف می بودیم ! یا اگر برنامه داشتیم هیچگاه یک المان در ورودی شهر احداث نمی کردیم که نه توجیه اقتصادی دارد و نه هیچ درآمدی برای شهرداری !
ایشان خاطر نشان کردند در انزلی ۳۱ پروژه نیمه کاره و نزدیک به ۸۰ پروژه جدید در بودجه سال ۹۳ تعریف شده است ، چرا در این ۵ ماه که عضو شورای شهر شده ایم به صورت دسته جمعی از پروژه های نیمه کاره بازدید میدانی انجام نداده ایم.
ایشان حضور چهره به چهره با مردم را بهترین راه حل مشکلات مردم انزلی برشمردند و خاطر نشان کردند: تعداد جلسات شورای انزلی با توجه به مشکلات این شهر بسیار کم است ، مشکلات زیست محیطی ، فاضلاب و بهداشت شهرستان بسیار زیاد است ، در این شهر متاسفانه یک کلینیک تخصصی شبانه روزی وجود ندارد ، همچنین با داشتن این همه ورزشکار یک آزمایشگاه ام ار آی وجود ندارد. مردم به شعارهای ما اعتماد کردند و به ما رای دادند اکنون ما باید دست به دست هم آثاری ماندگار از خود بجای بگذاریم . ایشان دو خواسته را نیز مطرح کردند، اول از مردم تقاضا کردند تا عوارض شهرداری را به موقع پرداخت نمایند تا شهرداری بتواند با آن خدمات ارائه نماید، سپس از شهردار خواستند اولویت برنامه های خود را به پروژه های نیمه کاره اختصاص دهد.

در ادامه بدیعی فر به پاسخ گویی موارد مطرح شده پرداختند و علت نیمه کاره رها شدن پل ولایت ۲ را وزارت راه عنوان نمودند. ایشان احداث پل را از خیرات سفر پر برکت مقام معظم رهبری به شهرستان عنوان کردند و ادامه دادند زمانی که دستور معظم له بوده که دیگر نمی توانستیم بگوییم اول آزاد سازی صورت بگیرید و بعد پل ساخته شود ! و آزاد سازی را وزارت راه از طریق استانداری به شورا و شهرداری تحمیل نمود . ایشان ادامه دادند : در دوره های گذشته شورا ، کارهای بسیار خوبی انجام گرفته و به دلیل کنده کاری دیگر ارگانها شورا زیر سوال قرار گرفته و مردم رضایتمندی از عملکردها ندارند. سپس ایشان به جلسات متمادی با حضور نماینده بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی ، فرماندار و  شهردار در مورد حل مشکلات انزلی اشاره نمودند.
مه سیما نصیری عضو شورای اسلامی شهر با اذعان به زحمات زیاد رئیس شورا در بخشهای مختلف خواستار مطلع گشتن اعضاء شورا از این حرکات شدن و ایشان گفتند : ما نمی دانیم شما کجا و چطور در حال حل مشکلات شهر هستید و آیا نباید قبل از هرگونه اقدام، طی جلسه ای  ، اعضاء شورای شهر در جریان روند کار قرار گیرند ؟
سپس موسی زنجانخواه جلساتی به این شکل را خارج از قانون دانسته و گفتند : اگر قرار باشد شورای دیگری برای شورا تصمیم گیری کند پس بودن ما اینجا بیخود است.
سپس شعبان جعفری عضو شورای اسلامی شهر در نطق پیش از دستور خود به مواردی که احمدی فرد عنوان نموده اشاره کرده و آن را دغدغه همه اعضای شورا دانسته و گفتند : زحمات زیادی در ۱۶ سال عمر شورا کشیده شده اما رضایتمندی مردم وجود ندارد. مصوبات شورا در شهرداری جایگاهی ندارد و اگر شهرداری به وظایف خود عمل می کرد نیازی به مصوبه نبود. شهرداری و شورا وظایف ذاتی خود را انجام نمی دهند و متاسفانه مسیر شورا یک مسیر انحرافی است.

ایشان به زمین بعد از پل انزلی و مصوبه شورا اشاره کرده و گفتند: مسیر مصوبه به مسیر دیگری هدایت شده است. درخصوص مبلغ کارشناسی زمین پایانه اظهار بی اطلاعی نموده و گفتند: در جریان این نقل و انتقالات قرار ندارند.
در ادامه به جلساتی که در محلات برگزار می شود اشاره کرده و گفتند: این حرکت وظیفه ذاتی شوراست اما اعضاء شورا از این جلسات بی اطلاع هستند و از طریق مردم از این جلسات مطلع می شوند. همچنین درخصوص ورود مسافرین به شهر در ایام نوروز گفتند حتی یک سرویس بهداشتی مناسب برای حضور مسافرین فراهم نیست. پروژه های نیمه کاره زیادی در شهر وجود دارد و روند اجرای پروژه ها بسیار کند است ، مثلا ۶ ماه است که بلوار آیت ا… نجفی تا میدان شهید فومنی در حال جدول کشی است ، آیا نظارتی برای سرعت انجام کار شده است ؟ زمین های خیابان اطباء هم که همچنان بلاتکلیف هستند.

ایشان کارهای حقوقی شهرداری را بی برنامه عنوان کردند و اضافه نمودند متاسفانه از زمین ها و امکانات خود صیانت نمی کنیم ، باید حقوق مردم به دست مردم برسد ، به طور مثال چکی را که در شهرداری برای کسی با مبلغ ۷۵۰۰۰۰ تومان صادر گردیده با دستکاری ۴۸۷۵۰۰۰۰ تومان برداشت شده است ، شهرداری در این مورد چه کاری کرده ؟ آیا مبلغ به حساب شهرداری برگشته است ؟
قرار است برسر هر یک ریال بودجه شهرداری در سال ۹۳ بحث کنیم در حالی که در جاهایی میلیون ها تومان در حال از دست رفتن است !
ایشان ادامه دادند این گونه موارد باید در صحن شورا مطرح شود تا به مانند گذشته درخصوص مساله اختلاس صورت گرفته حکم برائت صادر نگردد.
ایشان همچنین نسبت به پوشاندن تابلوهای تبلیغاتی در سطح شهر به شدت انتقاد کردند .
در ادامه مهندس پورشعبان ، شهردار بندرانزلی توضیحاتی مقدماتی پیرامون بودجه ۳۴ میلیارد تومانی سال ۹۳ داده و برنامه های آتی شهرداری را در زمینه مکانیزاسیون اداری ، برنامه ۵ ساله برای برون سپاری و واگذاری خدمات به بخش خصوصی ، نوشتن سند چشم انداز و طرح جامع برای انزلی و همچنین چراغانی و زیباسازی شهر به مناسبت دهه مبارک فجر عنوان نمودند.
ایشان قول دادند حتما به اعضای شورا گزارش عملکرد ۹۰ روزه خواهیم داد و کارهای انجام شده را جزء به جزء به اطلاع همگان خواهیم رساند.
در این جلسه پر حرارت که ۵ ساعت به طول انجامید ، مباحثی پیرامون آزاد سازی اراضی اطراف پل انزلی مطرح شد و شعبان جعفری و مه سیما نصیری در مورد مصوبه معاوضه دو زمین با هم ، به شدت مخالف بودند.
شعبان جعفری در این مورد گفتند: قرار بود کل زمین با شرایط موجود تحویل و معاوضه گردد، اما اکنون معلوم شده بخشی از زمین ترمینال در تملک مسکن و شهرسازی است ، زمانی که پل قرار بود احداث شود قرار نبود در هوا احداث شود!  باید آزاد سازی صورت می گرفت و سپس ساخته می شد ، همانگونه که در مورد پل ولایت ۱ صورت گرفت ! به نظر می رسد اگر وام گرفته شود بهتر است تا این واگذاری.
امیر احمدی فرد نیز این واگذاری را غیر کارشناسی دانسته و قیمت مغازه های ترمینال را ، هم قیمت با زمین بعد پل دانستند.
در انتهای جلسه مصوب گردید جلسه فوق العاده بررسی بودجه سال ۱۳۹۳ شهرداری راس ساعت ۹ پنجشنبه هفته جاری برگزار گردد.