جلسه بررسی آثار احداث سد لاسک بر تالاب انزلی در شورای شهر بندر انزلی برگزار شد.

به گزارش موج شکن انزلی و به نقل از گیل خبر، در این جلسه اساتید دانشگاه، دکتر نادری و دکتر دهداراز اعضای کمیته‌ی ارزیابی استان و  همچنین مجید لاهوری، محمد کهنسال، علیرضا بابایی، نسیم  طواف زاده، مانیا شیرین بخش به نمایندگی از سازمان‌های مردم نهاد  مباحث خود را در مورد ساخت این سد مطرح کردند.

رضا رسولی رئیس کمیسیون عمران شورای شهر رشت، مهمان ویژه این جلسه بود که به میزبانی کمیسیون عمران شورای شهر بندر انزلی برگزار می شد.

عزمی از  دولت برای احیای تالاب وجود ندارد / نگذاریم آیندگان بگویند برای تالاب انزلی و سد لاسک هیچ نکردیم!

یاسر کریم بخش رئیس کمیسیون عمران شورای شهر انزلی در این جلسه با اشاره به این که نجات تالاب وظیفه یکایک مردم شریف انزلی است  خاطرنشان کرد: با توجه به اصل ۵۰ قانون اساسی
حتما نباید مسئولان در این زمینه پیش قدم باشند و مردم نیز در این مسیر باید پیشگام باشند.

این عضو شورای شهر خاطرنشان کرد:  حدود ۲ سال پیش کمیته ای به نام کمیته ی ارزیابی استان در سازمان محیط زیست گیلان درباره سد لاسک تشکیل ش و  با ادله علمی و عینی و به همراه داشتن زیان های بسیاری از جمله مخاطرات زیست محیطی برای تالاب انزلی با صدور مجوز احداث سد لاسک مخالفت کرد. وی ادامه داد: ولی حال مشاهده می کنیم تارنمای سازمان محیط زیست در تاریخ ۲۱ فروردین ۹۵ مطل « تالاب انزلی به گل نشست» و « سد لاسک زخمی دیگر بر پیکر بی رمق تالاب انزلی است».  از سایت سازمان محیط زیست حذف می‌شود!

کریم بخش ادامه داد: به نظر می رسد عزمی از  دولت برای احیای تالاب وجود ندارد وگرنه بودجه ۲۰۰ میلیاردی اعتبار سد لاسک را برای توقف ورود فاضلاب به تالاب انجام می شد که  ۲۰ سال پیش بانک جهانی به اهمیتش پی برد و مبالغی را برای اتمام پروژه‌های فاضلاب شهری اختصاص داد.

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر بندر انزلی در پایان گفت:  متاسفانه هیچوقت در تاریخ این سرزمین به اندازه‌ی این چند دهه به محیط زیست آسیب وارد نشده است. شاید قطع شدن حتی یک درخت ممنوع‌القطع شمشاد کافی باشد تا با احداث این سد مخالفت کنیم!  نگذاریم آیندگان بگویند برای تالاب انزلی و سد لاسک هیچ نکردیم!

چه کسی گفته احداث یک سد مترادف با توسعه کشاورزی است

همچنین رضا رسولی رئیس کمیسیون عمران شورای شهر رشت نیز در این جلسه ابراز داشت: مشخص نیست چه کسی گفته احداث یک سد الزاما مترادف با توسعه کشاورزی است.

وی با طرح این پرسش که آیا مشکل امروز کشاورزی گیلان کمبود آب است ادامه داد: سیاستهای اقتصادی در حوزه کشاورزی غلط است  و کشاورزان از زندگی خود راضی نیستند.

وی افزود: سوء مدیریت سبب شده امروزه زمین های کشاورزی گیلان و همان شهرستان شفت به صورت هکتاری  و با قیمت زیر «موکت» به غیرگیلانی ها فروخته می شود.

رسولی در پایان گفت: متاسفم از کسانی که خود مسئول این فاجعه هستند ، امروز احداث سد لاسک را ناجی منطقه می دانند.

نباید روی سد لاسک به تنهایی تمرکز کنیم/ سد لاسک می تواند آغاز یک فاجعه دیگر باشد

در این جلسه نماینده انجمن طرفداران توسعه انزلی با اعلام این که سد لاسک می تواند آغاز یک فاجعه دیگر باشد، اعلام کرد: با توجه به اتفاقات رخ داده بحث کردن در خصوص تالاب و سد لاسک سخت شده  و گاهی گاهی دفاع بد و احیانا طرح موضوع به گونه ای که تخصصی نباشد کار را سخت می کند. وی ادامه داد: نباید روی سد لاسک به تنهایی تمرکز کنیم باید موضوع را فراتر  از ان ببینیم که آیا نیاز به احداث این سد وجود دارد یا خیر ! مسئولان را به سمت پاسخگویی بکشانیم.


مجید لاهوری از فعالان سیاسی و رسانه ای بندر انزلی نیز در این نشست ابراز داشت: عاشوری نماینده فومن و شفت در سال ۹۴ گفته بود اجرایی شدن سد لاسک با نامه خانم ابتکار متوقف شد و نامه مستقیم علت توقف بوده . ولی حال باید پرسید این  سد با دستور کدام پیوست محیط زیستی  دوباره اجرایی شده است.

لاهوری خاطرنشان کرد: این که مدیرعامل اب منطقه ای با افتخار می گوید می خواهیم ۵۴ سد در گیلان احداث کنیم یک فاجعه  بزرگ است. زیرا در چنین منطقه ای که در جلگه است تخریب ۱۰۰ درصدی محیط زیست را به دنبال دارد.
وی ادامه داد:  باید توجه داشت که با استفاده از آب این سد، آب شرب ، کشاورزی، فاضلاب و آب زراعی دارای کود شیمیایی به پایین دست می رسد و حق ابه تالاب گرفته می شود .

مشخص نیست چگونه این طرح به تایید رسیده است

دکتر نادری از اعضای کمیته ارزیابی محیط زیستی سد لاسک  نیز در این نشست با ابراز امیدواری به کاربردی بودن جلسه گفت: احداث این سد  مخاطرات زیست محیطی، نابود شدن اکوسیستم ها و گونه های حیات وحش تا حقابه تالاب انزلی و غیره را به همراه دارد.ماندگاری ما در این منطقه به طور غیر محسوس با از بین رفتن تالاب از بین خواهد رفت.

وی با اشاره به این که در جریان مجوز احداث سد در تهران نیست اظهار داشت: یک شبهه این است که چگونه این طرح از سوی سازمان محیط زیست گیلان و بدون تایید کمیته ارزیابی استان در سازمان محیط زیست به تایید رسیده است.

دکتر نادری در پایان گفت: حرف اساسی ما مخالفت با توسعه استان نیست و ما با کسی دشمنی نداریم ولی به ما پاسخ دهید که با ساخت این سد چگونه شرایط ان را برطرف می کنید.

در پایان این جلسه  به اتفاق آرا مقرر شد تا موارد مطروحه توسط سازمان‌های مردم نهاد ذیل، حاضر در جلسه، بصورت مستند و مستدل تهیه و به این کمسیون ارائه گردد تا تصمیمات مقتضی در جلسه‌ی آینده اتخاذ گردد.

عکس: علی سمرقندی