یاسر کریم بخش

بسم الله نور

چه کسی پاسخگوی اهانت به نوامیس انزلی قهرمان است؟!

فردای روزی که دشمن بعثی خرمشهر را گرفت، پیکر بی جان و عریان دختر خرمشهری را به تیرک بلندی بستند و آن سوی کارون مقابل چشمان رزمنده های ایرانی گذاشتند. رگ غیرت رزمنده های دلیر ایرانی به جوش آمده و تکاورهای نیروی زمینی ارتش سه شهید می دهند تا بالاخره پیکر آن ناموس ایران زمین را پایین آورده و بخاک سپردند، بله درست خواندید، سه شهید برای پیکر یک دختر مسلمان ایرانی.

قصه از هتاکی به ناموس یک شهر پیش از شهرآورد حساس و همیشه پرحاشیه گیلان توسط لیدری معلوم الحال از شهر همسایه شروع شد. این که فضای ورزشگاه های فوتبال ما از گزند ناهنجاری ها و فحاشی ها در امان نیست بحثی مجزا و خارج از این مقال است اما آن که آتش اولیه این قسم وقایع را برمی افروزد گناهش نابخشودنی است.

١) پیش از دیدار شهرآورد روز جمعه، لیدری که سابقه هتاکی آن بر کسی پوشیده نیست در ویدیویی که حتی انعکاس کشوری داشت و بسیاری آن را نکوهش کردند در جمعی از طرفداران تیم سپیدرود، آن چه لایق اجنبی هم نبود به ناموس یک شهر از هموطنانش نسبت می‌دهد، در عین شگفتی مورد حمایت نماینده رشت قرار می گیرد تا لحظه تعلیق یک سناریوی اکشن رقم بخورد. اولین سوالی که در این باب به ذهن متبادر می شود این است که متولیان امر پاسخ دهند چگونه این فتنه انگیز مورد حمایت قرار گرفته و در کمال شگفتی لحظه به لحظه حرکتش از رشت تا رسیدن به انزلی، همچون قهرمان داستان منتشر می شود و آب از آب تکان نمی خورد و پس از آن قهرمانانه ورزشگاه را ملتهب می کند، همان کسی که طبق شنیده‌ها زمزمه‌هایی مبنی بر مخالفت شورای تامین شهرستان نسبت به حضورش، در فضای عمومی شهر منتشر می‌گردد، اما با خیال راحت آتش بیار این شهرآورد می‌شود؟! آیا این علت اولیه درگیری ها نبود؟ آیا با مدیریت و عدم حضور وی یا هدایت او به بیرون از ورزشگاه بخش عظیمی از غائله منتفی نمی شد؟! مسوول این قصور کیست؟! شوربختی آن که همین شخص در عکس استوری تبریک نماینده مذکور بعد از برد پرحاشیه نیز رخ می نماید، به کجا چنین شتابان؟

٢) در حالی که در محرم الحرام به سر می بریم و ایران اسلامی یکپارچه در عزا و ماتم سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین علیه السلام است، ویدیویی کوتاه لرزه بر جان آدمی می اندازد، به عنوان فرزند خانواده ای که سه شهید تقدیم این نظام و میهن کرده است سوالی دارم؛ مگر می‌شود در مملکت اسلامی و در روز روشن، افرادی از شهری دیگر در یک منطقه مسکونی که محل عبور و مرور نوامیس مردم است، پیراهن از تن به در کنند و لخت و عریان در خیابان رژه بروند و یک صدا مردان یک شهر را تحریک نموده و به ناموس آن فحاشی کنند و هیچکس، تاکید می کنم هیچکس جلوی آنها را نگیرد؟! مگر این شهر مورد هجوم دشمن بعثی قرار گرفته است؟

٣) ما را چه می شود؟ یگان ویژه محترم این صحنه ها را ندیدند که هم اکنون نیز در صفحات شهر همسایه با افتخار به اشتراک گذاشته می شود؟! آیا ادمین های این صفحات و کانال ها، مثل لیدر معلوم الحال آزادی عمل و مصونیتی از جنس کاپیتولاسیون دارند؟
اصلاً به فرموده امام جمعه محترم شهرستان بندر انزلی “چه معنی دارد که ما هی جلسه شورای تامین برگزار کنیم که طرفداران سپیدرود را نیم ساعت دیرتر بگذاریم وارد شوند و با اسکورت همراهیشان کنیم؟ مگر اینجا منطقه جنگی است؟ این چه تصمیماتی است که خودشان تولید التهاب می کنند؟”

۴) چگونه است که بسیاری از مسوولین شهرستان بندرانزلی، از منتخبین مردم گرفته تا رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان و مسوولان هیات فوتبال، که در بحبوحه التهابات ورزشگاه تنها برای کاهش تنش و ایجاد آرامش تلاش می کردند مورد اهانت یگان ارشد استان قرار می گیرند؟! نهادی که خود مسوول ایجاد نظم و آرامش در ورزشگاه است چگونه علیه دبیر هیات فوتبال تنش ایجاد می کند؟

چه کسی فریاد مظلومیت مردم شهرم را به گوش مسوولان ارشد خواهد رساند؟ آنها که به دنبال قلب واقعیت و یکجانبه مقصر کردن جوانان شهر من هستند؟
فحاشی و سنگ پراکنی در هر شهر و از سوی هر گروهی مذموم است، اما گناه آن که جرقه این آتش را زده با دیگری یکی است؟ چه کسی پاسخگوی نوامیس شهری است که رهبر انقلاب مرد و زنش را قهرمان نامیده و در شهر خود مورد هتک حرمت قرار گرفته اند؟!

آیا مقصران اصلی مجازات خواهند شد؟!

الغرض، ما با ورزشگاه ایده آل با توجه به نقصان های موجود و فقر زیرساخت ها فاصله بسیار داریم اما می توان با کمی دوراندیشی اسباب این قسم وقایع تلخ را تا آن جا که باید برچید.

آنچنان که  مولای متقیان امام علی (علیه السلام) می فرمایند:

علیلک بالفکر، فانه رشد من الضلال و مصلح الاعمال

 «بر تو باد به اندیشیدن، زیرا که آن، هدایت کننده از گمراهی و اصلاح کننده اعمال (از تباهی) است»

والسلام علی من اتبع الهدی

فرزند دیار دریادلان
عضو شورای اسلامی شهر بندرانزلی
یاسر کریم بخش