به مناسبت روز جهانی تالاب‌ها و با همکاری اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان و موسسه مردم‌نهاد موج شکن بندرانزلی، بخشی از پهنه سبز آبی تالاب بین‌المللی انزلی از گیاه مهاجم سنبل آبی پاکسازی شد.

به گزارش موج شکن انزلی، در این رویداد که با حضور چند تن از آب بند داران، محیط بانان و کنشگران اجتماعی برگزار شد حجم قابل توجهی از سنبل آبی جمع آوری گردید اما شوربختانه تالاب بین‌المللی انزلی که این روزها دیگر جانی برایش باقی نمانده دوباره با رنج هیولای زیبا و چالش سنبل آبی روبروست که پس از سیلاب اخیر، کلونی آن در بین کانال‌ها و پهنه تالاب به شکل وسیعی پراکنده شده و به گفته احسان هادی پور، رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان بندرانزلی قریب به ۵ هکتار از تالاب دوباره درگیر این گیاه مهاجم شده و جلوگیری از تکثیر بی‌رویه سنبل آبی که به راحتی سطح آب را پوشانده، آب را به خود جذب می‌کند و ظرف مدت هشت روز، به میزان دو برابر تکثیر می‌گردد نیازمند عزم جدی همه مسولان و نهادهای دولتی و در عین حال حضور فعال سازمان‌های مردم‌نهاد و کنشگران اجتماعی است.
شایان ذکر است که سالیان گذشته، گیاه سنبل آبی یکی از چالش‌های بزرگ تالاب انزلی بوده که با فراخوان‌های متعدد سازمان‌های مردم‌نهاد در کنار تلاش محیط‌بانان و حاشیه نشینان این گنجینه طبیعی زیبا معضل آن مرتفع شده بود اما گویا دوباره هیولای زیبا مهمان ناخوانده تالاب بین‌المللی انزلی است، تالابی که حالا سد مخوف و ویرانگر لاسک را نیز پیش رو دارد!
به گفته رییس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان بندرانزلی و طبق برنامه‌ریزی‌های آتی با اعلام فراخوان‌های گسترده و فراهم شدن امکانات، جدال با هیولای بنفش یا همان سنبل آبی ادامه خواهد یافت.

تالاب دوخان (۱) تالاب دوخان (۲) تالاب دوخان (۳) تالاب دوخان (۴) تالاب دوخان (۵) تالاب دوخان (۶) تالاب دوخان (۷) تالاب دوخان (۸)