Aghil_Haghshenas

اخلاق در لغت‌، جمع‌ خُلْق‌ و به‌ معنای‌ خوی‌ها و خصلت‌ها است‌. حضرت علی علیه السلام  در حدیثی می فرمایند: فضائل اخلاقى و صفات پسندیده چه به سختى به دست مى ‏آیند و چه آسان از دست مى‏روند .
مردم باید به‌ اخلاق پسندیده‌ آراسته‌ و ازخوی‌های‌ ناپسند پیراسته‌ باشند و لازم‌ است‌ با توجه‌ به‌ کار و مسؤولیتی‌ که‌ دارند،رفتار و برخوردی‌ احترام‌آمیز از خود نشان‌ دهند چنان‌که‌ عملکرد آنها باعث ‌ناراحتی‌ دیگران نشود. این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که رفتار و عملکرد شما بازتابی بیش از جنبه فردی داشته و به نوعی گروهی و اجتماعی می گردد و در صورت خطا در نوع رفتار بخشی از جامعه با ذینفعان بسیار آسیب خواهند دید.

با این توضیحات هوادار یا هوارداران یک شخص ، گروه یا تیم  علاوه بر رعایت رفتار اخلاق مدارانه شخصی باید جنبه اجتماعی و گروهی آن را اولویت قرار داده، چرا که هر گونه رفتار ناشایست در اجتماع به نام شخص مورد حمایت یا تیم مورد علاقه فرد نوشته خواهد شد و این خسارت اجتماعی تا مدتها جبران ناپذیر خواهد بود.

با توجه به ارزش بالای اخلاق نیک و رفتار پسندیده در اسلام و تاکید کلام بزرگان بر موضوع رفتار انسانی ،این وظیفه سنگین بر عهده هواداران وجود دارد که با رفتار درست و اخلاق مدارانه حامی شایسته  تیم های مورد علاقه خود باشند. رفتاری که دیروز در دربی گیلان از هواداران پرشور و با شعور ملوان در ورزشگاه عضدی رشت دیده شد، نشان از ایستادگی مردمان دریادل انزلی بر خطوط قرمز اخلاقی و حمایت قاطع از تیم محبوب ملوان در هر شرایطی داشت. اتفاقات تلخ روز گذشته ، برخورد نامناسب ، عدم مهمان نوازی مرکز نشینان  و سرهای شکسته هواداران انزلی چی، ثابت نمود، هواداران تیم میزبان فضائل اخلاقى و صفات پسندیده را چه آسان از دست دادند.
رفتار جوانمردانه دوستداران ملوان  در بازی دیروزبه معنای این است که، هواداران ملوان با اقتدار برنده  اخلاق دربی گیلان شدند. ملوانیها ثابت کردند در اوج قدرت و برخورداری از فرهنگی بالا، با اینکه می توانستند پاسخی در شان و شایسته مهمان نوازی برخی طرفداران تیم میزبان، بدهند،  اما  رفتاری تحسین بر انگیز همراه با شعور اسلامی و انسانی از خود نشان دادند و بار دیگر فرهنگ غنی مردمان شهر باران( بندرانزلی) را به رخ  همگان کشیدند.

عقیل حق شناس