f-Sepah

پس از به وجود آمدن بحران سفید در شهرستان بندرانزلی ، دستگاه ها و ارگانهای مختلفی با تمام قوا وارد عمل شده و با تلاشهای شبانه روزی خود ، سعی در سبک کردن بار مشکلات مردم نمودند.

متاسفانه نبودن مدیریت واحد در شهرستان ، سبب عدم بهره برداری بهینه و همچنین انعکاس درست این اقدامات شده است. به نحوی که این تلاشها و اقدامات موجبات رضایت مندی مردم را فراهم نکرده است .

از جمله این ارگانها ، بسیج سپاه پاسداران ناحیه مقاومت بندرانزلی است، که از ابتدای بارش برف وارد عرصه شد و با تمام وجود و امکانات به کمک مردم انزلی و حومه شتافت.

سرهنگ پاسدار علیرضا مسرور ، فرمانده سپاه ناحیه مقاومت بندرانزلی در مصاحبه ای اختصاصی با سایت موج شکن انزلی ناگفته هایی را بدین شرح عنوان نمود :

به محض شروع بارش برف، تقاضای یک دستگاه بولدوزر از سپاه استان کردیم، که این دستگاه وارد انزلی شد و سریعا آن را راهی بشمن برای بازگشایی آن منطقه کردیم . در واقع خواست الهی بود که این دستگاه وارد آن ناحیه شد تا از روی دادن بحرانی انسانی جلوگیری کند . به کمک این دستگاه توانستیم جان چند صد نفر را که گرفتار برف بودند نجات دهیم و راه را برای تعداد بسیار زیادی از ماشین های سنگین و سواری که در مسیرگیر کرده بودند باز کنیم ، سپس راهی آبکنار شدیم تا آن مسیر را بازگشایی کنیم.

معجزه ای که آن هم خواست خدا بود، راننده آن بولدوزر بود که ۲۷ ساعت بدون حتی یک لحظه استراحت کار کرد و توانستیم با بازگشایی مسیری اضطراری به آبکنار برسیم و آبکنار در برف گیر کرده را نجات دهیم . سپس ماشین های سپاه به تمامی روستاهای اطراف آرد رسانی کردند .

ایشان ادامه دادند : با تمام وجود وارد عرصه شدیم ، به گونه ای بودیم که حتی کسی مارا نمی شناخت و نمی دانست  از چه ارگانی هستیم ، هدف ما رسانه ای شدن نبود ، بلکه فقط و فقط کمک رسانی به مردم گرفتار در برف بود، به نحوی که پرسنل بی وقفه بیش از ۲۸ ساعت کار می کردند.

ایشان در مورد وضعیت مدیریت بحران در شهر گفتند : ما به تکلیف خود عمل می کردیم و برای تمامی اقدامات خود با مسئولین کاملا هماهنگ بودیم و از هیچ تلاشی دریغ نکردیم . مردم مناطقی که ما در آنجا کمک رسانی انجام دادیم کاملاً رضایت مندی داشتند.

 

در این راستا نیرویهای بسیج و سپاه شهرستان با اقدامی جهادی در جهت بازگشایی و خدمات رسانی به مردم موفق به انجام اقدامات ذیل شدند :

– بازگشایی مسیر کپورچال به آبکنار با تلاش شبانه روزی فرماندهی ناحیه و پرسنل به مدت ۵ شبانه روز

– توزیع آرد در بین نانوائی های محاصره شده در برف خصوصا در سطح شهر و روستاهای همجوار به دلیل صعب العبور بودن مسیرهای نانوائی با خودروهای کمک دار سپاه به مدت ۵ شبانه روز

– اعزام بیماران دیابتی و دیالیزی از سطح شهر به بیمارستان توسط خودروهای سپاه از ساعات اولیه بارش برف تا زمان بازگشایی مسیر و همکاری با اورژانس بیمارستان توسط عوامل سپاه و همچنین انتقال پرسنل شاغل در بیمارستان جهت حاضر شدن در شیفت کاری با خودروهای سپاه

– اختصاص ۴ دستگاه لودر ، یک دستگاه بولدوزر و یک دستگاه نفربر جهت بازگشایی خیابانها و کوچه های سطح شهر در منطقه های نیمه شعبان ، شهرک صادقیه ، انصارالحسین (ع) ، کلویر ۲ ، بنیاد و بشمن با شروع بارش برف به مدت ۷ شبانه روز و ادامه فعالیت تا هم اکنون

– امداد رسانی هوایی از طریق بالگرد سپاه جهت رساندن آذوقه به مردم محاصره شده در برف آبکنار

– رساندن آذوقه و آب آشامیدنی به مردم در راه مانده در مسیرهای اصلی جاده کپورچال تا انزلی و بالعکس که به مدت ۱۹ ساعت در این مسیر مانده بودند توسط حوزه های مقاومت بسیج

– بازگشایی مسیر زیر برف مانده در منطقه ماهروز بوسیله لودر سپاه تا نزدیکی ۱ کیلومتری برای حضور امداد رسانان محلی و نیروهای بسیج برای سه نفر از گرفتار شدگان در برف

– حضور فرماندهی سپاه قدس گیلان و دستورات مقتضی در روزهای اولیه بارش سنگین برف در روستاها و تسریع در امر کمک رسانی

– کمک رسانی به خودروهای گرفتار در برف توسط عوامل بسیج و سپاه در طول مدت بارش برف و پس از آن

– رساندن آذوقه به مغازه هایی که دچار کمبود مواد غذایی شده بودند توسط عوامل سپاه

– همکاری با بخش زایمان بیمارستان جهت انتقال زنان باردار به این بخش

– خدمات رسانی بوسیله دادن آذوقه در حد توان به برخی از خانواده های مستضعف گرفتار در برف در مناطق شهری و روستایی

لازم به ذکر است فرماندهی ، جانشین و کلیه پرسنل سپاه ناحیه انزلی از لحظه بارش برف تا به امروز تلاش های شبانه روزی در خدمت رسانی به مردم انجام داده اند. 

111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124