ghayeghran

به گفته تاریخ شناسان، شهر ساحلی بندرانزلی جزو اولین شهرهایی بوده است که به این ورزش روی آورده است. قدمت رقابتهای فوتبال در بندرانزلی به قبل از آغاز جنگ جهانی اول بازمی گردد و باشگاه گیو بندرانزلی سومین باشگاه ورزشی در ایران است که در رشته هایی نظیر فوتبال، بوکس ، والیبال و بسکتبال و … فعالیت خود را از سال ۱۳۱۹ آغاز کرده است.

باشگاه فرهنگی ورزشی ملوان نیروی دریایی بندرانزلی در سال ۱۳۴۸ و فقط در رشته فوتبال، با حمایت ناوبان کریم رستگاری راد (رئیس وقت تربیت بدنی نیروی دریایی انزلی) و با مربیگری آقای بهمن صالح نیا که بازیکن تیم ملوان نیز بود، تأسیس گردید. صالح نیا که معلم ورزش مدارس انزلی بود تیم را با جمعی از شاگردان خود تشکیل داد. صالح نیا که معلم ورزش مدارس انزلی بود تیم را با جمعی از شاگردان خود تشکیل داد. ملوان که کار خود را از مسابقات آموزشگاهی کشور و مسابقات استانی شروع کرده بود طی مدت کوتاهی پا به عرصه لیگ دسته اول کشور گذاشت و از همان ابتدا با ارائه بازیهای زیبا و کسب نتایج شایسته، توجه همگان را به خود جلب نمود. ملوان از سال ۵۲ به بعد در تمام ادوار لیگ ایران حاضر بود و تنها در سال ۷۵ بود که برای اولین بار در مسابقات لیگ فوتبال سقوط را تجربه کرد. ملوان در سال ۷۸ برای دومین بار سقوط کرد. آنها برای سومین بار در سال ۸۱ به دسته اول سقوط کردند. با این حال یک کارنامه مثبت برای همیشه از ملوان در تاریخ فوتبال ایران ثبت شده است، ملوان تا سال ۸۰ بهترین تیم شهرستانی تاریخ لیگ ایران بوده است. گرچه بعد از آن سپاهان و فولاد ملوان را به پله سوم سکوی افتخار شهرستانیها بردند اما هنوز ملوان با ۷ بار حضور در فینال جام حذفی و ۳ بار کسب قهرمانی آن، کسب عنوان بهترین تیم شهرستانی برای سالهای متوالی و مقام سوم در جام تخت جمشید، کسب سه عنوان قهرمانی در جام حذفی کشور و دو مرتبه حضور در بازیهای آسیایی که یک بار آن با اقتدار تمام و در شرف قهرمانی بوده است، کسب عناوین متعدد، بهترین شهرستانی در لیگ ایران و در جام تخت جمشید صاحب رکوردی قابل توجه در تاریخ فوتبال کشور است.

ملوان یکی از پرافتخارترین و محبوب ترین تیمهای فوتبال ایران است. معرفی ستارگان بزرگی چون سیروس قایقران (کاپیتان تیم ملی ایران)، محمد احمدزاده (آقای گل ایران)، غفور جهانی (زننده گل راهیابی ایران به جام جهانی)، عزیز اسپندار (آقای گل ایران)، علی نیاکانی و بسیاری دیگر به فوتبال ایران، پایه ریزی فوتبال شمال با زحمات بیدریغ و سی ساله بهمن صالح نیا (پدر ملوان و فوتبال گیلان) و … تنها جزیی از افتخارات ملوان است.