مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان وجود بافت تاریخی و سیمای شهری را هویت بخش شهر انزلی دانست و افزود:مسئولان شهری می‌توانند با رعایت ضوابط قانونی به هویت بخشی شهر نیز کمک کنند.

به گزارش ایسنا منطقه گیلان،رضا علیزاده در نشست کارگروه میراث فرهنگی که با هدف ساماندهی بافت تاریخی شهرستان بندر انزلی با حضور نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی،شهردار و رییس شورای شهر انزلی برگزار شد با بیان اینکه میدان امام خمینی(ره) انزلی و برخی از خیابان ها نظیر خیابان سپاه دارای بافت تاریخی واجد ارزش هستند و حریم تاریخی محسوب می شوند،اظهار کرد:صرفا بناهایی که ثبت ملی شده اند اجازه تخریب به آنها داده نمی شود و به ساخت و ساز در آن منطقه در چارچوب ضوابط میراث فرهنگی قابل انجام است .

وی؛ساختمان دادگستری،ساختمان بانک ملی انزلی و مناره را ثبت شده از جمله آثار ملی دانست و از ممنوعیت تخریب آنها خبر داد و گفت:میراث فرهنگی نمی تواند مسئولیت مرمت ساختمانهای تحت مالکیت دیگر دستگاه ها را برعهده بگیرد،بنابراین دادگستری و بانک ملی می توانند طبق ضوابط میراث فرهنگی اقدام به مرمت این ساختمان ها کنند که در این خصوص تاکنون چندین نشست با مسئولین دادگستری و بانک ملی انجام شده است .

این مسئول وجود بافت تاریخی و سیمای شهری را هویت بخش شهر انزلی دانست و افزود:مسئولان شهری می‌توانند با رعایت ضوابط قانونی به هویت بخشی شهر نیز کمک کنند.

علیزاده با اشاره به اجرای طرح بازآفرینی شهری در شهرستان بندر انزلی اظهار کرد:احداث پیاده‌راه فرهنگی خیابان ابوذر غفاری(سپه) بندرانزلی در فاز نخست،طرح و بهسازی و نوسازی میدان امام خمینی(ره)بندرانزلی و بافت تاریخی این شهر در فاز دیگر موجبات تعالی شهری و توسعه صنعت گردشگری این شهرستان را محقق می کند .

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان با بیان اینکه بیش از نیمی از گردشگران گیلان شهرستان انزلی را بعنوان مقصد سفر خود انتخاب می کنندگفت:در راستای بهسازی عمومی شهر و توسعه پایدار شهری باید افزایش مشارکت مردمی و رعایت حقوق شهروندی را دنبال کرد.

بازدید از پروژه‌های سرمایه گذاری،بازدید از طرح بازآفرینی شهرداری انزلی و نیز نشست با سرمایه گزاران این شهرستان از دیگر بخش های حضور مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان در انزلی بود.