بندر شهدای مدافع حرم_بندرانزلی

موج شکن انزلی / این رسم مجادلات سیاسی است که همیشه مردم مظلوم بر سر اختلافات جمعی دیگر، قربانی می شوند مردمی که دیوارشان همیشه کوتاه است و  این بار تصویر شهدای  مدافع حرم  انزلی به قربانگاه رفت.
احسنت به این سلیقه! احسنت به این آرمان! احسنت به این آب و تاب مدیریتی! چه عرق ریزانی راه می اندازند در بعضی از این تصمیم گیری ها!
به دنبال اخبار عملکرد ضعیف و نامطلوب و عدم پویایی اداره ورزش و جوانان بندرانزلی، خبر دیگری از راه رسید که یک بنر مزین به تمثال شهدای مدافع حرم بندرانزلی، شهید پاسدار سردار جواد دوربین و شهید پاسدار تکاور جهانگیر جعفری نیا و همچنین بیانات ارزشمند رهبری معظم انقلاب در رثای مقام شامخ شهدای مدافع حرم، به شکل غیرمنتظره ای توسط این مجموعه حذف شده است.
البته خیلی عجیب نیست چون عده ی کثیری از مدیران ما از این حسنات بسیار مرتکب می شوند.
تصویر شهیدی که سال ها همراهی و همدلی با اعضای اصلی هیات فوتبال بندرانزلی در کارنامه ایشان ثبت است. شهید دوربین را می گویم. خبر آمد “گل بود به سبزه نیز آراسته شد” و به یکباره آگاه شدیم بر سر اختلافات مالی (!) اداره ورزش و جوانان با هیات فوتبال شهرستان این بنرها پاره و معدوم شده اند!
عدم پویایی یک سو و برخورد غیرعقلایی از سوی دیگر موجب شد  انگشت های اشاره این مجموعه را نشان دهند. به راستی مجری و یا مجریان فعلیت بخشیدن به این دستور چه کسانی بوده اند؟

توضیح واضحات است اما می گویم! مگر نه این است که رهبر انقلاب فرموده اند:
امروز فضیلت زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست.

معتدلانه و منصفانه و غیر متعصبانه و ارادتمندانه می گویم پس چگونه این ظلم بزرگ را بر شهدای مظلوم دیار باران روا می دارید!

عدم تحمل و تسامح و تاب نیاوردن مجادلات سیاسی و اشتباه تاکتیکی حمله به بنر شهدا نشانه ی تزلزل در اندیشه است! و این ضعف تزلزل در اندیشه به تزلزل در عمل دامن زده است. این همان اصل تجانس میان فکر و عمل است و بس.

اما به راستی این رفتار بازتاب و محصول کدام آرمان است؟!
و سوال دیگری که پیش می آید این است که شهروندان این عمل بی ضابطه را چگونه ارزیابی می کنند؟ این عملی که معلوم نیست از لای کدام اظهارنظرها، از خلال کدام برنامه، با کدام شیوه، با کدام خلاقیت ، چرا و چگونه به این شکل ظهور یافته است.

بیم آن می رود که پروژه “اخراج از بسیج” مدیر کل استان را دنباله ای باشد و تقلب از روی دست وی، توهین به سپاه و شهدای مدافع حرم، مشق املایی دگر شود و به پویشی استانی مبدل گردد.

هرچند اغیار در تلاشند تا نام انزلی به دور از الگوهای رشد و توسعه، از منطقه آزاد حذف شود و چه خون دل ها خورده شد تا بنر رنگ و سو رفته منطقه آزاد انزلی بر پیشانی ورزشگاه پیر تختی بماند، اما سوگمندانه  باید گفت که به دلیل عدم ذکاوت، دقت و ظرافت فکری مدیران آن پیوند هم به راحتی گسسته شد و این نمونه ی بارزی از سیاست تفکیک است. در حالی که انزلی و منطقه ی آزاد می توانند یک دیگر را تقویت و به موازات هم حرکت کنند.
با توجه به بحث سیاست زده گی که در مقابل بحث عقلی در مدیریت سیستم مطرح است باید گفت همه این ها تنها چند دلیل ساده دارد و آن اختلافات در حوزه ی مالی و سیاست گذاری اداره ورزش و جوانان شهرستان با هیات فوتبال انزلی و تفاوت در نگرش و تضاد در منافع است! شاید مدیران ما باید پیش از نشستن پشت میزهای ملول اداری این مهم را  به خاطر بسپارند که تحمل آرای مختلف و تسامح زیباترین جلوه های مدنیت هستند. اما آنکه غوره نشده مویز شده است از جلوه های مدنیت چه می داند؟