anzali

بندرانزلی یکی از زیباترین شهرهای ایران است که در آن تالاب، دریا، ساحل و چمنزار با یکدیگر تلاقی می کنند و چشم اندازی بدیع و خیال انگیز می آفریند. بندرانزلی در طول جغرافیایی ۴۹ درجه و ۲۸ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۷ درجه و ۲۸ دقیقه واقع شده است و ارتفاع آن از سطح دریا منهای ۲۶ متر می باشد. بندرانزلی از شمال به دریای خزر، از جنوب به شهرستان صومعه سرا، از شرق به شهرستان رشت و از غرب به شهرستان رضوانشهر متصل می باشد.

 شهرستان بندرانزلی در ناحیه ای کاملاً جلگه ای به صورت طولی و در ساحل دریای خزر واقع شده و دارای آب و هوای معتدل مرطوب می باشد. بخشی از محیط زیست طبیعی این شهرستان را دریا (۴۰ کیلومتر نوار ساحلی) و بخش هم دیگر را اکوسیستم ارزشمند تالاب انزلی تشکیل می دهد.

نام انزلی به پیشینه تاریخی اش در بیشتر شهرهای اروپایی شناخته شده است. فاصله بندرانزلی تا تهران ۳۸۰ کیلومتر، تا مرکز استان ۴۰ کیلومتر و تا اولین فرودگاه ۳۵ کیلومتر می باشد. این شهرستان دارای آب و هوای معتدل مرطوب ساحلی بوده که در فصول مختلف سال شرایط آب و هوای مطلوبی را دارا می باشد. میزان بارندگی شهرستان بسیار بالا بوده و از گذشته عنوان پرباران ترین شهر ایران را داشته است. براساس گزارش رئیس اداره هواشناسی بندرانزلی در سال ۱۳۸۹ میانگین بارش ۵۰ ساله انزلی ۱۸۵۰ میلی متر بوده است و در سالهای ۱۳۷۶ ، ۱۳۷۹ ، ۱۳۸۳ و ۱۳۸۵ حتی بارش های بالای دو هزار میلی متر را نیز تجربه کرده است. بیشترین بارندگی در ماههای شهریور و مهر با ۹/۴۴۰ میلیمتر گزارش گردیده است. میزان رطوبت نسبی سالیانه به طور متوسط حدود ۷۱ تا ۹۷ درصد و درجه حرارت محیط زیست بین ۵/۳ تا ۲۸ درجه سانتی گراد در نوسان بوده است.

با بررسی های زمین شناسی، حدود ۱۵۰۰۰ سال پیش، جزیره ای از سطح آب دریای کاسپین، سربرآورد که بعدها به نام انزلی نامیده شد و بعنوان مهمترین بندر سواحل جنوبی دریای کاسپین و ایران معروف گردید. این جزیره بر اثر فعل و انفعالات جوی و سایر عوامل طبیعی، به صورت حالیه از دو قسمت انزلی و غازیان شکل گرفت و کنالی بین این قسمت ایجاد گردید که آب چهار رودخانه از شرق (سوسر روگا ـ پیربازار روگا ـ راست خانه و نهنگ روگا) و یک رودخانه از غرب (شنبه بازار روگا) از طریق آن به دریا وارد می گردد.

از میان تعریف های مختلف که درباره واژه انزلی شده است قابل قبول ترین معنی (انزل معادل با لنگر) انزلی به معنی لنگرگاه و (انزل معادل به انشان) می باشد که کلمه انزلی تحریف شده (انزال معادل با انشان) به معنی گذرگاه و دروازه است که می بینیم از گذشته نیز انزلی را دروازه اروپا و ایران می نامیدند و دربسیاری از نوشته ها هم آمده است و واژه غازیان را می توان جمع بغاز یعنی تنگه و جمع غازی به معنی جنگجویان دانست.

آنچه مسلم است، انزلی از نظر تاریخی قدمت زیادی ندارد و در چندین کتاب تاریخی، نام انزلی در ۵۴۰ سال پیش، ثبت شده است. متأسفانه روسها ، بندرانزلی را در سال ۱۸۰۵ میلادی برابر ۱۱۸۴ شمسی به آتش کشیدند و احتمالاً هرگونه آثاری که می توانست قدمت انزلی و مردم آن را روشن نماید، در آتش بیداد بیگانگان سوخت و به خاکستر تبدیل گردید. بدون شک، اهالی اولیه بندرانزلی را مهاجرین تشکیل داده اند که از نواحی ساحل جنوبی مرداب انزلی ـ نواحی طوالش و مردم نواحی شرق انزلی به منظور استفاده از پایگاهی برای صید ماهی و یا پناهگاهی جهت فرار از امواج خروشان دریای خزر و مرداب، به این قطعه زمین وارد گردیدند و شاید اولین کسانی بودند که نخستین کومه ها را برپا داشتند.

بندرانزلی از اوایل صفویه (زمانیکه قزوین پایتخت بوده است) مورد توجه انگلیسی ها قرار گرفته تا بعنوان سرپلی برای عبور ابریشم گیلان که مرکز آن در رشت بوده به روسیه باشد. همین امر باعث شد که روس ها و حکومت مرکزی ایران نیز به موقعیت بندرانزلی پی ببرند. بندرانزلی، به علت موقعیت خاص جغرافیایی، بهترین پناهگاه و لنگرگاه برای کشتیهای تجاری و نزدیکترین و امن ترین راه بین ایران و اروپا، از طریق روسیه در مسیر تجارت و محلی برای تخلیه و بارگیری کالای تجارتی و عبور مسافرین گردید. چنانکه در زمان نادرشاه، انزلی پایگاهی جهت بارگیری برنج و سایر مایحتاج قشون نادری که در قفقاز می جنگیدند بوده است.

در عهد قاجاریه، تردد کشتیهای بادبانی و بخاری به منظور حمل و نقل کالا خصوصاً حمل نفت که سابقه ای ۲۰۰ ساله دارد به اوج خود رسید و بندرانزلی به عنوان یکی از مهمترین نابدر سواحل جنوبی دریای خزر درآمد و پس از تحویل تأسیسات بندری وسیله شورویها در سال ۱۳۰۶ خورشیدی، دولت ایران به تجهیز این بندر اقدام و امروزه یکی از بنادر مجهز و مهم ایران محسوب می گردد و از طریق آبراه های شوروی سابق به اروپا ارتباط کشتیرانی دارد.

طبق اسناد و مدارک موجود که در جلد دوم تاریخ انزلی ثبت شده است بندرانزلی از بسیاری جهات در رسیدن به تمدن جدید، در بین شهرهای ایران پیشگام بوده است که به مواردی چند از آن اشاره می شود.

 • اداره گمرک از حدود بیش از ۳۰۰ سال
 • اداره بندر با بیش از ۲۰۰ سال
 • ایجاد انجمن های محلی و بلدیه قبل از تأسیس بلدیه
 • شهرداری (بلدیه) قبل از سال ۱۳۱۵ هجری قمری (۱۲۷۶ شمسی) بعنوان اولین بلدیه در ایران
 • آموزش و پرورش (معارف) قبل از سال ۱۲۷۱ خورشیدی
 • اکابر شبانه آنهم دروس دبیرستانی قبل از ۱۲۹۰ خورشیدی
 • چاپخانه قبل از سال ۱۲۸۶ خورشیدی
 • بهداری قبل از سال ۱۳۱۵ هجری قمری (۱۲۷۶ خورشیدی) که به وسیله بلدیه اداره می شد
 • شیروخورشید (هلال احمر) سال ۱۳۰۴ خورشیدی
 • روشنایی برق قبل از سال ۱۹۰۰ میلادی (۱۲۷۹ خورشیدی) (اولین شهر ایران)
 • تلفن قبل از سال ۱۲۷۷ شمسی، در پست و تلگراف نیز جلوتر از بسیاری از شهرهای ایران
 • نظمیه (شهربانی) قبل از سال ۱۳۲۵ هجری قمری (۱۲۸۶ خورشیدی)
 • راه آهن حدود سال ۱۲۶۹ خورشیدی در یکی از روستاهای انزلی
 • هواشناسی قبل از سال ۱۲۸۰ خورشیدی
 • اداره شیلات با بیش از ۱۵۰ سال قدمت در انزلی و سردخانه اولین بار در انزلی و حسن کیاده
 • هواپیما و اتومبیل برای اولین بار در انزلی مشاهده شد
 • بسیاری از کارخانجات از جمله تصفیه خانه نفت، چوب بری، لیمونادسازی، کالباس سازی، برنجکوبی و ….

 ضمناً اهالی انزلی از لحاظ فرهنگ و هنر و ورزش نیز از بعضی موارد پیشگامی داشته اند از جمله در نمایش فیلم سینما و داشتن سینما و تئاتر و ورزش های مختلف خصوصاً فوتبال و بسکتبال.

اهالی بندرانزلی به علت مسافرت به روسیه خصوصاً آذربایجان (روسیه سابق) و همچنین عبور مسافرین ایرانی و خارجی از این بندر به اروپا و بالعکس، زودتر از بسیاری شهرهای ایران با تمدن غرب آشنا شده و از لحاظ رشد فکری در سطح بالایی قرار داشتند، از این رو ضمن حرکت های سیاسی خصوصاً فعالیت در نهضت مشروطیت و جنبش جنگل، دوش به دوش مردم رشت قرار داشته و در وقایع جنگهای بلشویکی با قزاقان ایران، و مبارزه با بیگانگان اشغالگر در طول ۳۵۰ سال سپر بلای ایران بوده اند. از نظر  اجتماعی نیز در تأسیس مدارس نوین ـ بلدیه ـ بیمارستان و موسسات عام المنفعه و خیریه از جمله دارالایتام از بسیاری شهرهای بزرگ ایران پیشگامی داشتند و از زمان دور به امر سوادآموزی و تأسیس کلاسهای شبانه علاقه وافر نشان می دادند. به طوریکه در اوایل مشروطیت، تیراژ روزانه مطبوعات ۵۲۵ شماره بوده است که باتوجه به نسبت جمعیت آن روز انزلی، در ایران سابقه نداشت. هم اکنون فرزندان انزلی با سطح معلومات عالی و در بزرگترین مراکز علمی و دانشگاهی جهان ، اروپا ، آمریکا ، کانادا و استرالیا به تدریس اشتغال دارند و یا دارای مراکز علمی بالایی می باشند.

میزان باسوادان در انزلی درسال ۱۳۶۵ ، ۷۷/۷ درصد بوده که در گیلان رتبه اول را داشته و در سال ۱۳۷۰ به بالای ۸۵ درصد باسواد رسیده که بعد از تهران اولین شهر ایران محسوب و با توجه به اینکه همه ساله ده ها هزار نفر با سواد از شهرهای ایران جذب تهران میگردد . احتمالاً انزلی را میتوان اولین شهر باسواد درآن سال دانست .

اهالی بندرانزلی، مسلمان و شعیه مذهب و دارای مساجد و تکایا و گورستان مخصوص به خود هستند. زیارتگاه انزلی شامل بی بی حوریه در سوسر غازیان ، امامزاده صالح  در غازیان ، حاج سید محمد نجفی در سامانسر غازیان ، آقاپیـر درکلویر و بشمن پیـر در بشمن می باشد.

مشاغل اهالی انزلی از گذشته های دور کرجی بانی ، ماهی گیری و شکار پرندگان بود، کما اینکه در فصل ماهی تعداد زیادی از اهالی خلخال جهت کار در صیدگاه پره کشی، شرکت فعال داشتند و صید ماهی در مرداب و ساحل دریا و دام در دریا و لاکش و ماشک در رودخانه ها انجام می گیرد و در حالی که حدود ۶۰۰۰ نفر ماهی گیر در تعاونی ها مشغول به کار صید می باشند.

معروف ترین ماهی های بندرانزلی شامل ماهی سفید ، سوف ، کپور ، کنال ، اردک ماهی ، کولی ، کولمه و لذیذترین آنها ماهی سفید و ماهی اوزون برون می باشد.

کرجی بانان که از نظر تعداد، رقم بزرگی را تشکیل می دادند، دارای تشکیلات منظم نیز بودند. تعداد کرجی های بزرگ در بندرانزلی بیش از ۵۰۰ کرجی بوده که اگر برای هر کرجی ۶ تا ۱۲ نفر خدمه درنظر بگیریم رقم بزرگی را نشان می دهد که متأسفانه با احداث جاده ها این کرجی ها نیز برچیده شدند.

حصیربافی نیز از مشاغل پردرآمد اهالی بود و حصیر غازیان از معروفیت خاصی برخوردار بوده است و سالانه هزاران حصیر به شهرهای داخلی و خارجی صادر می گردید. امروزه فرش و  موکت ها جایگزین این حصیرها گردیده است. اگرچه بندرانزلی به علت کمبود زمین در سطح شهرستان از لحاظ کشاورزی در سطح پائینی از تولید قرار داشته ولی در روستاهای انزلی انواع برنج، سبزیجات، هنداونه، خربزه و بادام زمینی کشت می شود و همچنین تعدادی از روستائیان خصوصاً در آبکنار به نوغان داری اشتغال دارند که آبکنار از این لحاظ دارای سابقه طولانی است.

گردشگاه ها و تفرجگاه ها

تالاب انزلی

طبق نظریه مرداب شناسان انزلی زیباترین و بزرگترین مراب دنیاست ، سواحل مرداب را نیزارها و گلهای لاله دریائی  به طرز زیبائی آراسته  که چشم هر بیننده را خیره میکند. وسعت مرداب در گذشته خیلی بیشتـر از حال حاضر بوده است . کرجی ها  با کرجی بانان دریا دل بادبان شان از سوئی به سوئی درحرکت بودند  و کالاها  و مسافرین را از روستائی به روستای دیگر می بردند و رفت و آمد از انزلی به پیر بازار و بالعکس بیش از همه جا بوده است، زیرا حمل و نقل کالاهای تجارتی  از این طریق انجام میگرفت و رشت و انزلی از طریق مرداب به هم متصل بودند و گاهی پهنه مرداب آرام و زیبا و گاهی آنچنان به خشم می آمد که پیرمردان امواج خروشان و سرکش مرداب را در مقابل امواج دریای خزر بسیار هولناک تعریف می نمایند.

وسعت مرداب قبل از بالا آمدن سطح آب دریا ، حدود ۲۸۰ کیلومترمربع بوده  و عمق آن از ۲۵/۱ تا ۸۰/۲ متر تغییر میکرد. لیکن در سالهای اخیر که سطح آب دریای خزر به سرعت بالا آمده  نقاط زیادی از سواحل مرداب به زیرآب فرو رفته و وسعت آن بسیار زیادتر و عمق آن بیشتر شده است . تعداد زیادی رودخانه به مرداب می ریزد  و جزایر کوچک  و بزرگی در مرداب زیبا ، سراز پهنه مرداب برآورده است. در زمستان هزاران پرنده دریائی خصوصاً صدها قو، بر پهنه مرداب می نشینند  و یا برفراز آن به پرواز درمی آیند  که زیبائی طبیعت را در مرداب صد چندان می سازد. انواع ماهیان در مرداب پرورش یافته و گیاهان زیادی در کف مرداب و در بین سطح  و کف، و کف مرداب شناورند. گردش بر روی مرداب، چه با قایق پاروئی و چه با قایق های موتوری، خاطره ای فراموش نشدنی در بیننده ایجاد میکند که به قول معروف (شنیدن کی بود مانند دیدن) ماهیگیری با قلاب نیز یکی از سرگرمی های فرح بخش در پهنه مرداب  روی قایق و کناره رودخانه ها میباشد که آن نیز به علت تمرکز فکر برای گرفتن ماهی ، به آرامش اعصاب کمک فراوان میکند . مرداب انزلی یکی از قطبهای توریست بندرانزلی میباشد.

talab

منـاره انزلی

از کیلومترها فاصله برج ساعت بندرانزلی نمایان است و طبقه نوشته ها در کتب تاریخی و  سفرنامه ها خسرو خان گرجی حاکم گیلان آن را در سال ۱۲۳۰ هجری قمری برابر با سال ۱۸۱۵ میلادی وسال ۱۱۹۴ شمسی از آجر بنا نهاده است. هدف از ایجاد این بنا، دیده بانی از دریا و هم به منزله فانوس دریایی بوده است تا دریانوردان شب هنگام ساحل را با مشاهده روشنایی در بالای مناره، شناسایی و شناور خود را به داخل کانال برسانند، روی همین اصل چراغی بر فراز آن روشن و نگهبانی در آنجا به کشیک دادن می ایستاد. در سال ۱۳۰۷ شمسی پس از مرمت این برج ساعتی چهار سو برفراز آن استوار گردید. ارتفاع مناره ۲۸ متر می باشد.

manareh

موج شکن ها 

قبل از اینکه موج شکن های انزلی احداث گردد کانال مابین انزلی و غازیان همانند خلیجی بود که کشتی های تجارتی به منظور تخلیه و بارگیری و یا مصون ماندن از امواج وطوفان دریا در آنجا پناه آورده  به اسکله ها پهلو گرفته و یا روی لنگری می ایستادند. اما امواج دریا ، تا داخل کانال را میکوبید و به شناورهای مستقر در خلیج آسیب میرسانید. از این رو نیاز به احداث موج شکن ها احساس گردید ودر نتیجه قرارداد این بنای عظیم که از شاهکار های معماری درنوع خود است  در سال ۱۳۱۳ هجری قمری  برابر ۱۸۹۵ میلادی  و ۱۲۷۴ شمسی بین دولت ایران  و کمپانی (احداث راه انزلی ـ قزوین) منعقد گردید. طول موج شکن غازیان ۷۵۰ متر و موج شکن انزلی ۵۲۰ متر میباشد و کار ساختمان آن در سال ۱۹۱۴ میلادی  ۱۲۹۳ شمسی  کاملاً پایان پذیرفت.  به منظور احداث موج شکن  ها  به طول ۱۴ کیلومتر راه آهنی  از کوه های پونل تالش  تا انتهای غرب خلیج  کپورچال در مرداب کشیده شد وسنگها، از کوه های پونل استخراج و پس از تراشیده شدن  به اسکله کپورچال حمل و از آنجا به وسیله کرجی های بزرگ که به وسیله قایق های موتوری یدک میشد، به محل احداث موج شکن  ها و اداره بندر تخلیه میگردید. موج شکن ها زیر نظر دو نفر مهندس روسی به نام های علی اف و پلاناتوف بنا گردید و این بنای عظیم را روی تیرهای چوبی که در کف دریا به ردیف کوبیده اند ساخته شده است . از سال ۱۳۰۶ شمسی که تأسیسات اداره بندر ، از شورویها به ایران تحویل گردید، اداره بندر و کشتیرانی  در تعمیر و نگهداری آن اقدام  و در سال ۱۳۱۴ شمسی به منظور مصون ماندن موج شکن ها از ضربات امواج دریا، مکعب های بتونی  موجود را در جلو و اطراف موج شکن ها قرار دادند و بعدها طرفین و زیرموج شکن ها که خالی بوده با بتون پوشانیده شده است. گردش روی موج شکن ها و تماشای منظره  دریا  و کانال  و ساحل انزلی و بلوار، از فراز آن خاطره فراموش نشدنی در بیننده باقی خواهد گذارد .

mojshekan

ساحل دریا 

حدود ۲۰ کیلومتر ساحل انزلی و ۱۵ کیلومتر ساحل غازیان از بهترین نقاط برای آب تنی می باشد و استفاده صحیح از آب دریا برای تمدد اعصاب و بدن بسیار مفید است. استنشاق ید برخاسته از دریا خصوصاً در غروب ها برای کسانی که ناراحتی اعصاب و یا بیماری گواتر دارند داروی شفابخش می باشد.

sahel

پل های بندرانزلی

یکی از آثاردیدنی و زیبا، دو پل انزلی و غازیان است ، درگذشته رفت و آمد از انزلی به غازیان وسیله قایق صورت میگرفت تا اینکه تصمیم گرفته شد  انزلی به وسیله دو پل به راه زمینی غازیان ـ رشت متصل گردد  که پلی از غازیان به میان پشته به طول ۲۱۰ متر و عرض ۱۰ متر  و ارتفاع ۸۵/۶ متر  با ۵ دهانه که یک دهانه از آن به طول ۲۵ متر متحرک بوده است .

پل دیگر از میان پشته به انزلی به طول ۱۲۷ متر و عرض ۱۰ متر وارتفاع ۵/۶ متر با سه دهانه که یک دهانه به طول ۲۵ مترمتحرک بوده احداث گردید .

هردو پل از بتون مسلح ساخته شده شروع ساختمان از اواخر تیرماه ۱۳۱۴ شمسی و پایان کار دراوایل تابستان ۱۳۱۶ شمسی یعنی مدت ۱۸ماه بوده و در خرداد ماه ۱۳۱۷مورد استفاده قرارگرفته و روز چهارشنبه هفتم  آذر ماه ۱۳۱۸ شمسی به طور رسمی تحویل گردید. این دو پل وسیله کمپانی سنتاب  آلمانی و شرکت های مختلف از جمله موتلا سوئدی ساخته شد و در نتیجه با احداث آن راه ارتباطی آذربایجان رشت ـ قزوین ـ تهران برقرارشد.

poul

کاخ میان پشته

این کاخ  در میان پشته ومابین دو پل انزلی  و غازیان در محوطه و سیعی واقع شده است ، قبل از احداث آن، درجایش کاخ زیبا و باشکوه (خوشتاریا) قرار داشت که هنوز روشنائی برق در ایران وجود نداشت  شبها غرق درنور بود ، این بنای زیبا و باشکوه در سال ۱۳۰۷ شمسی آتش گرفت و سوخت. بنای کاخ میان پشته از سال ۱۳۰۸ شمسی آغاز و بین سالهای ۱۳۱۳ – ۱۳۱۴شمسی پایان یافت. مساحت زیر بنای آن ۱۱۶۸ مترمربع میباشد.  بدنه ساختمان دو جدار و از بلوک سیمانی ساخته شده دارای ۱۱ اطاق و یک سالن پذیرائی با چهار سرویس حمام و دستشوئی است. داخل اطاق ها به طرز زیبائی گچ بری شده  و لوستر بزرگ ، ۶ شاخه ای کریستال با زنجیری در سرسرای کاخ آویزان است. از سال ۱۳۶۷ نیروی دریائی، پس از تعمیرات  اساسی، کاخ را به موزه نظامی  تبدیل و انواع سلاحهای گرم و سرد را از زمان صفویه تاکنون در قفسه های مخصوص جاسازی و درمعرض دید عموم قرارداده  که یکی از نقاط دیدنی و خاطره انگیز بندرانزلی میباشد و بازدید از این موزه نظامی برای عموم آزاد است.

kakh

بلوار یا پارک بندرانزلی

بندرانزلی، یکی از معدود شهرهای ایرانست که پارکی چنین زیبا دارد، قدمت این پارک بیش از ۸۵ سال میباشد. ابتدا قسمت فوقانی و بعداً از سال ۱۳۰۷ به تدریج قسمت پائین ( شرقی و شمالی ) آن احداث و به صورت امروزی درآمده است . این پارک ۳۵۰۰۰ مترمربع وسعت دارد و به علت قرارگرفتن در ساحل کانال (مابین غازیان – انزلی) و در مواقع ساحل دریا ، از سه طرف نیز مشرف به رودخانه است. دو  موج شکن را از سمت شمال در روبرو دارد  که به صورت دروازه ای با ابهت ، آغوش پرمهرخود را به روی همه تماشاگران طبیعت گشوده است. مسافرین و اهالی شهرهای ایران که به بندرانزلی مسافرت می نمایند. مطمئناً از این پارک دیدن کرده و به گردش درآن می پردازند. زیبائی طبیعی پارک و هوای پاک و سالم آن را در کمتر از شهرهای ایران میتوان سراغ گرفت. به طوریکه گردش دراین پارک آنچنان فرح بخش است که ناراحتی های اعصاب را تسکین وجسم وجان را صفا می بخشد.

boulvar

شنبـه بازار

روزهای شنبه هر هفته دستفروشان از هر سو و هر طرف  به سوی بندرانزلی می آیند تا درخیابان کنار رودخانه جنوبی شهر که به همین نام معروف است مستقر شده  به فروش اجناس خود بپردازند. در بیش از ۶۵۰ بساط دستفروشی همه چیز حتی داروهای کمیاب میتوان یافت ، سر و صدا و تعریف و تمجید فروشندگان خود منظره دلپذیری  را به وجود میآورد . شنبه بازار با قدمت بیش از یکصد سال همچنان پر رونق وتماشائی است .

ساختمان های قدیمی 

بندرانزلی سابقاً دارای چندین قلعه  نظامی  و چند مناره بوده است  که متأسفانه  به جز یک مناره از بقیـه آثاری به جای نمانده است.  درحال حاضر قدیمی ترین ساختمان در بندرانزلی، عمارت معتمدی (شهربانی سابق و فرماندهی نیرو های انتظامی  فعلی)  در بلوار فوقانی است که قدمتی همانند برج ساعت ( مناره) دارد. محل ترنم موزیک که به حافظیه معروف است و ساختمان شهرداری که سینما تئاتـر فعلی هلال احمر در آن قراردارد نیز بین سالهای ۱۳۱۰ ـ ۱۳۱۲ احداث گردیده است.  ناگفته نماند که هم اکنون در انزلی ساختمان هائی با قدمت ۱۲۰ تا ۱۵۰ سال نیز به چشم می خورد .

sakhteman ghadimi

سینماها

انزلی اولین شهر درایران است که دارای سالن سینما به معنی واقعی بوده است  و دارای چهار سینما  به نامهای گل سرخ ـ هلال احمر ـ ایران و نیروی دریائی میباشد .