۰۷_۹۴_Hashemi_1

 

حضرت علی ( ع) در نامه خود به مالک اشتر فرمود: باید که محبوبترین کارها در نزد تو، کارهایی باشد که با میانه‌روی سازگارتر بود و با عدالت دم سازتر و خشنودی مردم را در پی داشته باشد.

خبر آمد شیخ اعتدال و میانه روی  بار سفر بسته است . با توجه به سخنان بزرگان کشور در بیانیه های صادره ، یکی از مردمی ترین، انقلابی ترین ، سیاسی ترین و در عین حال صبورترین مقامات عالی رتبه کشور از میان مردم رفت . توده مردم قدرشناس با شنیدن خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفیق دیرین امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب، به قول پیمان قاسم خانی پیام را دریافت نمودند و بسوی او شتافتند.آنها در مراسم وداع با پیکر پاک آیت الله هاشمی رفسنجانی در حسینیه جماران حضور یافتند ، بی منت و عاشقانه ، در روز تشییع نیز مردم ایران باز هم بدون دعوت آمدند و نشان دادند که از کارنامه پربار آیت الله در بیش از نیم قرن گذشته رضایت داشته اند. مردم ایران با حضور میلیونی خود ثابت نمودند همچنان که بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی فرموده بود: هاشمی زنده است، چون نهضت زنده است”، هاشمی نخواهد مرد و در بین مردم زنده است .

شاید ما جوانهای نسل دوم انقلاب، بزرگان و زحمت کشان جمهوری اسلامی را همچون نسل اول درک نکرده باشیم ، اما درسهای زیادی از عملکرد آنان آموخته ایم. پیامهای گسترده تسلیت مقامات کشوری و لشکری و بویژه حضور   کم نظیر مردم در مراسم تششیع آیت اله هاشمی، پیامی روشن به همراه داشت، مسئولان همگی اذعان داشتند که این شخصیت بزرگوار سالهای عمرش را برای حفظ نظام و وحدت مردم و مسئولین فدا نمود و حضور گسترده مردم نشان داد که مردم عملکرد مسئولان را به دقت نظاره گر هستند و قدردان زحمات کسانی که برای آنان تلاش نموده اند و در برهه های مختلف تاریخ آنها را فراموش نکرده اند، می دانند. اینک وظیفه ما به عنوان نسلی که باید ادامه دهنده راه بزرگان باشیم بسار سنگین است. ما باید نقطه همدلی و اتحاد باشیم و مصلحت مردم، نظام و کشور را  اولویت اول بدانیم.  یکی از تامل برانگیز ترین جملات پس از درگذشت این مرد بزرگ توسط دکتر روحانی گفته شد، ایشان فرمودند: بیاییم بجای دیوار ، پل بسازیم . با این جمله رییس جمهور، راه پیش روی ما مشخص می شود، ما باید پلهای همدلی و وحدت را گسترش دهیم.عملکرد هاشمی در دهه های گذشته به ما آموخت که برای آبادانی شهر، توسعه استان و پیشرفت ایران باید در کنار هم باشیم و حلقه های زنجیر اتحاد را فدای سلایق شخصی و دیدگاههای جناحی و حزبی نکنیم.

دیر یا زود نوبت هر انسانی برای سفر به دیار باقی فرا می رسد و کسانی که  بتوانند به فرموده های امیر مومنان  علی(ع) عمل نمایند ، راه بزرگان تاریخ را ادامه دهند و اعتدال و میانه روی، عدالت و خدمت صادقانه به مردم را سر لوحه کار قرار دهند، از فرصت خدمت درست استفاده کرده اند.

 

عقیل حق شناس