photo_۲۰۱۷-۰۸-۰۳_۱۷-۰۳-۳۸

عکس‌ها زمان را با خود به فردا می‌برند و در مهمانی نگاه آدم‌ها با رویاها، آرزوها، حسرت‌ها و افکارشان همراه می‌شود. امروزه وجود فضای مجازی و ‌دسترسی آسان به آن سبب شده است عکس‌ها حضور پر‌رنگ‌تری در زندگی انسان داشته باشند. البته باید گفت وقتی انسان از دریچه دوربین به تماشای شهری چون انزلی بنشیند، شور و شوقی بیشتر برای ثبت لحظه‌ها خواهد داشت، چراکه بندرگاه، مه، آمد و رفت کشتی‌ها، پرواز کاکایی‌های سپیدبال، تالاب با همه شگفتی‌هایش و… همیشه تماشایی است.
«میلاد منصف» یکی از عکاسان توانمند شهر باران‌های همیشه است. بسیاری از مردم انزلی بارها از دریچه دوربین منصف به تماشای شگفتی‌های شهر نیلوفران آبی و قوهای سفید نشسته‌اند. این هنرمند جوان آذر سال ۶۶ در انزلی چشم به جهان گشوده و دانش‌آموخته کارشناسی ارشد سازه است. او می‌گوید: اکنون در پروژه‌های عمرانی مشغول به کار هستم اما از آن‌جا‌ که پدرم مدرس گرافیک و هنرهای تجسمی و نقاش است، از کودکی به دلیل شرکت در کلاس‌های خصوصی پدرم با مبانی هنرهای تجسمی آشنا شدم. بسیار علاقه‌مند به ادامه تحصیل در رشته هنر بودم اما به دلیل کسب نمرات برتر در رشته‌های ریاضی و فیزیک به توصیه مشاور تحصیلی رشته ریاضی را انتخاب کردم. در کودکی به دلیل محدودیتی که دوربین‌های آنالوگ داشتند نتوانستم عکاسی را دنبال کنم اما با از راه رسیدن موبایل و دوربین‌های کامپکت عکاسی دیجیتال را شروع کردم.

تأثیر عکاسی در زندگی
منصف درباره تأثیری که عکاسی بر زندگی‌اش گذاشته است در گفت‌وگو با همشهری اظهار می‌کند: در عکاسی باید لحظه‌ خلاقانه‌ای که ممکن است کسری از ثانیه طول بکشد ثبت شود. در این زمان باید ترکیب‌بندی و بهترین حسی که صحنه به شما می‌دهد، تنظیمات دوربین، نورسنجی و موارد دیگر را انجام دهید. اگر لحظه را از دست بدهید برای همیشه از دست رفته است. من با عکاسی یاد گرفتم که تک تک ثانیه‌های زندگی ارزشمند است و یاد گرفتم دید و ادراک خود را به محیط اطراف گسترش دهم و آنچه دیگران به آن توجه نمی‌کنند را ببینم و ثبت کنم.
این هنرمند یادآوری می‌کند: ژانرهای مورد علاقه من عکاسی خیابانی و پرتره محیطی است؛ البته منظور از عکاسی خیابانی صرفاً عکاسی در خیابان نیست! به تصویر کشیدن روزمرگی مردم در قالب‌های مختلف موضوع اصلی عکاسی خیابانی است و همان‌طور که از تعریف آن پیداست، سوژه‌های من مردم عادی هستند که در محیط‌های مختلف در حال فعالیت و زندگی روزمره هستند و در کنار آن تکنیک‌های مختلف عکاسی را به کار می‌گیرم.

تلاش برای ثبت لحظه‌ها
عکس‌های خوب تأثیرگذارند. آنها می‌توانند نمایشگر زیبایی‌ها، ظرفیت‌ها و کاستی‌ها باشند. منصف تصاویر ماندگاری از شهر انزلی و مردمش به ثبت رسانده است. او می‌گوید: عکاسی به‌عنوان عام‌ترین و پرمخاطب‌ترین هنر از آتلیه‌ها به میان مردم انتقال یافته و مورد استفاده عموم قرار گرفته است. عکاسی با فرهنگ، هنر، ورزش و اجتماع، نشان‌دادن معضلات شهری برای رفع آنها، نشان‌‌دادن جاذبه‌های شهری و بقایای تاریخی و در نتیجه جذب گردشگر، اطلاع‌رسانی با رسانه‌ها و در کل با زندگی مردم ارتباط تنگاتنگی دارد.
وی می‌افزاید: زمان‌هایی بوده که برای عکاسی ۲۰ کیلومتر پیاده‌روی کرده‌ام یا ساعت ۵صبح روز برفی برای عکاسی از خانه بیرون زده‌ام. فقط در انزلی حدود ۲۵ هزار قطعه عکس گرفتم. در این زمینه در انزلی فرهنگسازی خوبی شده و تا به حال برای گرفتن عکس از شخص یا مکان خاصی به غیر از چند مورد محدود، دچار مشکل خاصی نشده‌ام و مردم همیشه به من لطف داشته‌اند و همیشه استقبال کرده‌اند.
این هنرمند درباره حضورش در نمایشگاه‌های عکاسی بیان می‌کند: به غیر از چند نمایشگاه گروهی و یا نمایش عکس‌های منتخب در چندین جشنواره، نمایشگاه انفرادی نداشتم و بسیاری از دوستان این مسأله را ‌نقطه‌ضعف من ‌می‌دانند. البته عقیده من بر این است که بهترین محیط برای نمایش عکس‌های دیجیتال همان سایت‌ها و فضای مجازی است؛ چراکه با انتشار عکس‌هایم در فضای مجازی امکان هزاران بازدید در زمان نامحدود وجود دارد.

عکاسی حرفه‌ای
 این روزها به مدد دسترسی به دوربین‌های مجهز، عکاسی آسان شده است اما این کافی نیست و عکاسی حرفه‌ای دارای ویژگی‌های خاصی است. منصف در این‌باره می‌گوید: اگر بخواهیم درباره هنر عکاسی صحبت کنیم ‌ـ نه صرفاً عکاسی‌ـ و اینکه بتوانیم از عکاسی برای خلق اثر هنری صحبت کنیم به نظر من ۴ عامل مهم لازم است که شامل فراگیری مبانی هنر‌های تجسمی، فراگیری تکنیک‌ها، ژانرها و ساختمان دوربین، خلاقیت و تجربه می‌شود. هر یک از این موارد نقش بسیار مهمی در عکاسی ایفا می‌کنند و صد البته سخت‌افزار مناسب تأثیر بسزایی در کیفیت عکس دارد.
این عکاس تاکید می‌کند: بسیاری از کسانی که با شوق و ذوق دوربین عکاسی تهیه می‌کنند به دلیل نداشتن علم کافی و روبه‌رو شدن با دریای بیکران علوم مربوط به عکاسی، بعد از مدتی دلسرد می‌شوند؛ بنابراین هنرجویان نباید عجله کنند و بعد از گذراندن دوران مقدماتی عکاسی و شرکت در کارگاه‌های آموزشی مستمر باید با کسب علوم و تجربه کافی پا به دنیای عکاسی بگذارند. البته خلاقیت یک استعداد ذاتی است و بستگی به هوش، ابتکار، فکر سیال و انعطاف‌پذیری ادراکی دارد.

 پرورش استعدادها
عکاسی از هنرهای مورد علاقه بسیاری از جوانان به شمار می‌آید. با وجود فعالیت‌های ارزشمندی که دفتر سینمای جوان انزلی در این زمینه دارد، بی‌تردید این هنر نیازمند توجه بیشتری است. منصف درباره تمهیداتی که می‌تواند سبب ارتقای هنر عکاسی در انزلی شود، اظهار می‌کند: متأسفانه به دلیل کمبود امکانات، برگزار نشدن کارگاه‌های آموزشی مستمر و نبود انجمن عکاسی و دعوت نکردن از استادان و آشنا نشدن با علوم روز، امکان رشد و شکوفایی استعدادها در این شهر بسیار کم است و برگزاری نمایشگاه و جشنواره در سطح ملی و حتی استانی در این شهر امکان‌پذیر نیست.
وی تصریح می‌کند: بزرگ‌ترین دغدغه هنرمندان انزلی نبود نگارخانه و گالری استاندارد برای نمایش و فروش آثار در محل مناسب است با این حال تعداد زیادی از هنرمندان با علاقه و پشت کار بدون هیچ حمایتی از سوی مسئولان به کار خود ادامه می‌دهند.

مریم ساحلی – روزنامه همشهری