پیکر ‘ بیژن زارع ‘ تکاور شهید نیروی دریایی امروز روی دوش شهر انزلی و مردمانش ، با عشق و احترام در مراسمی شکوهمند از مقر ناوگان شمال تا آرامگاه ابدی اش همراهی شد.

چشمان اشکبار مادر انگار آب دریاها و دل اندوهگینش تلخی اقیانوس ها را در خود داشت .
چه سرنوشت غریبی ، مادر یک بار به سوگ همسر شهیدش نشسته و این بار سوگوار از دست دادن فرزند بود.
۳۲ سال پیش همسرش اکبر زارع را در هنگامه دفاع از وطن از دست داد و سه فرزند را بی پشت وپناه پدر بزرگ کرد و اینک فرزندش بیژن را در راه امدادرسانی به همقطاران ناوشکن دماوند .
فرزندی با عاطفه و وظیفه شناس برای مادر، شوهری مهربان برای همسر ، پدری دلسوز برای فرزند ، برادری شفیق ، همکاری فداکار، دوستی همدل ، همسایه ای متین و خوش خلق .
مادر اما تنها سوگوار فرزند خویش نبود که غم شهادت دیگر همکار فرزندش در ناوشکن دماوند و چهار دریانورد دیگر شهر در نفتکش سانچی را نیز در دل داشت.
می گوید: بیژن از شنیدن حادثه سانچی سخت آشفته بود و دعا می کرد که دریانوردان به سلامت نزد خانواده هایشان بازگردند. آرزویی که با خود به گور برد.
برای مردم انزلی و خویشان جانباختگان نفتکش سانچی نیز او فراتر از یک شهید بلکه نمادی از همه دریانوردانی بود که در دو حادثه اخیر سانچی و دماوند به شهادت رسیدند و پیکرشان نیز بازنگشت.
همیشه آرام نیست دریا . چه همین خزر که همسایه بی دیوارشان است و به خشمگینی شهره و چه دریاهای دور ، به دوری شرق چین .
اما از دریا گریزی نیست . ساحل نشینان خزر را پیوندی ناگسستنی است با دریا. انسی دیرینه دارند با آن ، از کودکی در آبهایش شنا کرده اند ، بر موجهایش قایق رانده اند ، از دل کف آلودش ماهیان نقره فام بیرون کشیده ،در پی روزی بر آن سفر کرده و از مرزهایش پاس داری کرده اند.
در خیابانهای این شهر که گام برداری مردان دریا را همه جا می بینی تابستانها با لباسهای سپید و زمستانها با تن پوشی تیره و یا تکاورانی باپوشش سبز و کلاه هایی با نشان لنگر و عقابی گشوده بال .
این گونه است که هرکسی در خانواده ، خویشاوند ، دوست یا همسایه مردی از دریا را می شناسد .
مردم شهر ساحلی انزلی روزها است که در غم فرزندان دریادل خود سوگوارند.
بسیاری از مردم این شهر با آنان خاطره دارند با آنها همکلاسی بوده اند ، در ورزشگاه کنار یکدیگر تیم محبوبشان ملوان را تشویق کرده اند ، روی کشتی با هم کار کرده اند ، توی تالاب و دریا ماهی گیری کرده اند و چند ساعت قبل از حادثه از آنها عکس و پیام دریافت کرده اند.
خانواده و دوستان و همکاران روزها از صفحه تلویزیون شاهد سوختن سانچی بودند یا اخبار مربوط به دماوند را پی گیری کرده اند.
سخت و طاقت فرساست ، کار در دریا . اما از آن گریزی نیست. باید گذشت از فراز و فرود امواج توفان خیز و تاب آورد غم دوری عزیزان را.
ناوشکن دماوند صبح ۲۰ دی ماه، هنگام ورود به بندر در اثر توفان و نقص فنی ، با موج‌شکن‌ برخورد کرد . در پی این حادثه بیژن زارع و امیرباصره شهید و دو نفر دیگر به شدت مصدوم شدند .
۱۷ دی ماه کشتی باری چینی با نفتکش سانچی حامل ۱۳۶ هزار تن نفت تغلیظ‌ شده برخورد کرد و بطور کامل آتش گرفت.
۳۲ دریانورد بر آن بودند که ۳۰ تن ایرانی و از آن میان هشت گیلانی شامل چهار تن از دریانوردان انزلی بودند .
مردان دریا می دانند که باید راهی شد و از امواج نهراسید که سکون برازنده دریادلان نیست.

گیتی بابایی

شهید بیژن زارع__بندرانزلی (۳) شهید بیژن زارع__بندرانزلی (۴) شهید بیژن زارع__بندرانزلی (۲) شهید بیژن زارع__بندرانزلی (۶) شهید بیژن زارع__بندرانزلی (۵) شهید بیژن زارع__بندرانزلی (۷) شهید بیژن زارع__بندرانزلی (۸) شهید بیژن زارع__بندرانزلی (۱)