به مناسبت هفته جهانی زمین پاک و به همت یکی از موسسه های مردم نهاد انزلی و با همکاری محیط زیست این شهرستان، پارک ساحلی و موج شکن تاریخی بندرانزلی از ته سیگار پاکسازی شد.

به گزارش موج شکن انزلی و به نقل از ایرنا، زمین به عنوان مهد تمدن بشری و زیستگاهی برای گونه های متنوع جانوری همواره با پیشرفت تکنولوژی های نوین در معرض آسیب هایی است که در آینده سلامت جوامع مختلف را به چالش می کشد و کارشناسان معتقدند که حفظ محیط زیست و زمین پاک در شرایط کنونی جز با مشارکت و همراهی مردم و مسئولان امکان پذیر نیست.
در سه دهه اخیر جهان بیش از پیش متوجه فجایع زیست محیطی بدلیل بی توجهی به رعایت استانداردها در مسیر توسعه صنعت و تکنولوژی شده و دغدغه ها از فعالان زیست محیطی و انجمن های مردمی به سطوح بالای مدیریتی کشورها و سازمان های بین المللی همچون سازمان ملل متحد هم کشیده شده و به همین دلیل در سال های اخیر شاهد انتخاب و تعریف کلید واژه هایی همانند تغییرات آب و هوایی، گرمایش زمین، آب شدن یخ های قطبی و دیگر موارد از سوی سازمان های بین المللی هستیم .
روز جهانی زمین پاک در سراسر دنیا به عنوان نمادی از ترویج فرهنگ حفاظت و نگهداری از محیط زیست بوده و فرصتی برای توجه به این فرهنگ سلامت محور و آینده نگر است که هفته زمین پاک با شعار «حفاظت از گونه های زیستی، نه دوباره به زباله و پلاستیک» از دوشنبه دوم اردیبهشت ماه آغاز و تا هشتم همین ماه ادامه دارد. 
اما در این میان موسسه مردم نهاد موج شکن انزلی با همکاری محیط زیست این شهر ساحلی در راستای پاسداشت هفته جهانی زمین پاک، اقدام به جمع آوری ته سیگار از پارک ساحلی و موج شکن تاریخی بندرانزلی کردند.
مجید لاهوری مدیر عامل این موسسه مردم نهاد عصر پنجشنبه در جمع خبرنگاران اظهار می کند: ته سیگارهای رها شده در طبیعت علاوه بر سلامت انسان، زندگی موجودات زنده دیگر را نیز به خطر می‌اندازد. 
وی ادامه می دهد:رها کردن فیلتر سیگار در طبیعت مشکلاتی جدی برای محیط زیست از جمله خاک، گیاهان و جانوران به وجود می‌آورد و بر آن شدیم در هفته جهانی زمین پاک ، جمع آوری ته سیگار را از یکی از مکان های گردشگری و تاریخی شهرمان انجام دهیم و بر همین اساس این کار در پارک قدس و موج شکن تاریخی انزلی انجام شد. 
وی همچنین می گوید: بر اساس نظر کارشناسان حدود سه هزار ماده خطرناک اعم از فلزات سنگینی چون کروم، مس و سرب در فیلتر سیگار وجود دارد که با رها شدن آن در طبیعت ، به دلیل عدم تجزیه‌پذیری وارد خاک شده و آلودگی آن را به همراه دارد.
لاهوری با اظهار تشکر از همکاری محیط زیست بندرانزلی در اجرای این برنامه اضافه می کند: پیش از این برگزاری همایش تالاب دوخان ، برنامه فرهنگی قصه خوانی عصری با تالاب، جشنواره زباله و همایش نیمی از وطن با موضوع حقوق زن در جامعه را در کارنامه داریم و در سال جاری نیز برنامه های فرهنگی ، اجتماعی و محیط زیستی بسیاری را اجرا می کنیم. 
به گزارش ایرنا ته‌ سیگار یک ماده مصنوعی و غیر قابل تجزیه است که همه شهرهای ایران با مشکل انداختن ته‌ سیگار در خیابان‌ها یا جوی‌ آب مواجه هستند و این مسئله میزان نگرانی مردم را برای آب مصرفی تصفیه شده افزایش می‌دهد.
متاسفانه فیلترهای سیگار تخریب‌ پذیر نبوده و دارای شماری از مواد بسیار سمی هستند؛ مواد آلاینده موجود در این قطعات به طور کامل از بین نرفته و در نتیجه این مواد در خاک‌ها، آب‌ها و سواحلی که در آن زندگی می‌کنیم، وجود دارند و ظاهر مناظر طبیعت را نیز زشت و غیر جذاب کرده‌ است.