Aghil_Haghshenas

در میان قاموس ها، گلواژه ای که در راس برترین ها قرار دارد، و بسیار جاذب، دلگشا و زیباست، واژه وحدت و اتحاد است . اتحاد، نخ تسبیحی است که مهره ها را در کنار هم نگه می دارد و ارتباط منظمی بین آن ها برقرار می سازد و آن ها را از پراکندگی و دورافتادگی و گم شدن حفظ می کند. اگر آن نخ پاره شود، انسجام مهره ها گسسته شده و هر کدام به جایی فرو خواهد افتاد.
وحدت عامل مهم حرکت انسان ها در گذر پیشرفت به سوی پیروزی ها، عبور از دست اندازها و گردنه های صعب العبور می باشد.
اتحاد و انسجام توان انسانها را در برابر مشکلات، صدها و هزارها برابر می کند، درست مانند سدهای بزرگی که در نقاط مختلف جهان ساخته شده و مبدا بزرگ ترین نیروهای صنعتی است. لازمه بوجود آمدن این اتحاد وجود نیروهای باتجربه به عنوان لیدر و رهبر می باشد که وظیفه سنگین جمع آوری نیروها همچون نخ تسبیح را به عهده دارند.
حدود یکسال قبل در هفته های منتهی به انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در بندرانزلی در حالیکه تا روزهای آخر همه چیز نشان از اتحاد و همبستگی نیروها برای تحقق هدف تغییر در شهرستان بود، ناگهان اختلاف سلایق شخصی افراد  حاضر در عرصه سیاست سبب گردید هدفی که ماهها برای آن تلاش شده بود در حاشیه قرار گیرد، نخ تسبیح اتحاد پاره شده و نیروها همانند مهره های تسبیح پراکنده شوند و هرکدام به سویی بروند. این اقدام ناخرسند سبب گردید فاصله نیروهای متحد با یکدیگر زیاد شده و پیروزی اکثریت با اقلیت جابجا شود. بی شک اتفاقات گذشته باید از سوی فعالان این عرصه بویژه نیروهای پیشکسوت بصورت مجزا و البته جدی بررسی و راهکارهای لازم برای عدم تکرار آن پیش بینی شود. استمرار این گسستها تا ماههای قبل نمود زیادی داشت، اما در ماههای اخیر با توجه به همسویی نیروها که قابل کتمان نمی باشد، تلاشهای بسیاری صورت گرفت که نیروها به یکدیگر نزدیک شده و با گفتمان صحیح و منطقی گلایه ها  برطرف و اختلاف سلایق بهم نزدیک تر گردد. با توجه به بازتابهای موجود ، این اتفاق دور از ذهن نبوده و امید زیادی به وحدت و همبستگی در آینده ای نزدیک بین جریانهای همسو  وجود دارد و یقینا برای تحقق هدف مشترک، که همانا تغییرات اساسی و بنیادی در مدیریت شهرستان می باشد، انسجام و یکپارچگی، امری اجتناب ناپذیر است. تازه ترین اتفاقی که سبب گردید نشانه های وحدت پر رنگ تر گردد و اکثریت نیروهای همسو در شهرستان در کنار یکدیگر جمع شوند، درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی بود، خزانی که علارقم تمامی افسوس ها توانست بهار همدلی را در بین جریانهای همسو پدید آورد. هر چند مشیت الهی یار دیرین امام( ره) و  دوست و مشاور اندیشمند رهبر معظم انقلاب را از  ما گرفت ، لکن تواست باعث نزدیکی مجدد دلهای بسیاری از نیروهای سیاسی کارکشته و  جوانان غیور در شهرستان گردد، که اتفاقی مبارک و نوید بخش روزهای روشن برای آینده شهرستان بندر انزلی می باشد.
آنچه در این شرایط از بزرگان این جریان مردمی انتظار می رود و از اهم واجبات است ، نقش آفرینی شخصیتهای سیاسی قدیمی و با تجربه می باشد که به عنوان رهبر و لیدر این جریان باید با همبستگی بیش از گذشته همچون نخ تسبیح ، مهره ها را گردآوری و حلقه وحدت و همدلی را کامل نمایند و با انسجام و مدیریتی کم نظیر تمام سلایق و توانمندیها را جمع آوری و با  تقسیم صحیح وظایف، در راه تغییرات اساسی و بنیادی مدیریت شهرستان ، گام بردارند.

عقیل حق شناس
۲۷ دی ماه ۱۳۹۵