به گزارش موج شکن انزلی، پس از پیگیری کنشگران و سازمان‌های مردم‌نهاد برای رساندن فریاد تالاب انزلی به گوش مسئولان کشوری و شکل‌گیری پویش موفق «تالاب‌دوخان» خبرها حکایت از افزایش چشم‌گیر بودجه احیای این گنجینه طبیعی ایران و جهان داشت که در ابتدا مورد استقبال فعالان اجتماعی نیز قرار گرفت اما هرچه پیش رفت ابعاد و زوایای پنهان پروژه مخوف موسوم به بایوجمی بیش از پیش هویدا شد.
قرار بود بایوجمی سبب افزایش عمق تالاب بین‌المللی انزلی، با شناور کردن رسوبات و لجن‌های کف آن، شود اما تحقیقات نشان داد نانو دی اکسید تیتانیوم موجود در این ماده تبعات دهشتناکی از قبیل بالا بردن احتمال انواع سرطان در کلیه جانداران و حتی کاهش قدرت زادآوری در کنار افزایش احتمال سرطان‌های راست روده و گوارش در انسان خواهد داشت.
با پیگیری‌های موسسه مردم‌نهاد موج آفرینان شهر کرجی‌نشین (موج‌شکن انزلی) و همراهی داهیانه دادستان محترم وقت شهرستان بندرانزلی و همچنین جمعی از کنشگران و فعالان اجتماعی و محیط زیستی شهرستان و استان و به ویژه مدد علمی اساتید برجسته حوزه محیط زیست و زمین‌شناسی، رای بدوی دادگاه به ممنوعیت استفاده از این ماده توسط شرکت مجری طرح اعلام شد. اکنون پس از تلاش‌های نافرجام شرکت مجری و شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان چه از طریق پروپاگاندا و چه اعتراض به رای اولیه، اعتراض نامبردگان توسط دادگاه مردود اعلام شده و رای اولیه مبنی بر ممنوعیت استفاده از ماده نانو دی‌اکسید تیتانیوم در تالاب انزلی تایید شد تا پرونده بایوجمی برای همیشه بسته شود.
این مهم جز با همت و همراهی همه کنشگران و همچنین مسئولان دلسوز دستگاه قضا میسر نبود که بدین‌وسیله از همه این عزیزان تشکر و قدردانی می‌نمائیم.