بلوار انزلی

موج شکن انزلی / دیرزمانی است که دیار من دستخوش جدال هایی عبث و دست اندازی های شگرف به میراث غیر ملموس خویش است و این قصه را پایانی نیست.

این سوء قصدها به میراث فرهنگی بندرانزلی گاه در قامت بودجه میلیاردی مصوب شورای شهر همسایه برای تدوین کتاب دوجلدی سند زدن عنوان شهر دروازه اروپا تبلور می یابد (حال آن که در بیش از ۳۰ سفرنامه جهانگردان، از انزلی به عنوان دروازه ورود به ایران یاد شده است) و گاه با وعده های سیاسی پوچ و توخالی پیش از انتخابات نمایندگی مجلس، سند رسمی یک کنوانسیون جهانی را نشانه می رود تا نام تالاب بین المللی انزلی نیز رنگ ببازد.

مظلومیت رسانه ای بندرانزلی با وجود تلاش بی دریغ اصحاب محترم رسانه که به واقع دغدغه مند مسایل این دیارند، به ویژه در بُعد سیمای استانی و به فراخور سیمای ملی بر کسی پوشیده نیست.  چه بسیار اخبار مهم این دیار که با تاخیری ۲۴ یا ۴۸ ساعته در کنداکتور بخش اخبار سیمای استانی قرار گرفته اند و به جای آن گزارش هایی سطحی از اقصی نقاط استان در اولویت قرار گرفته اند تا بدانجا که حتی امام جمعه محترم شهرستان نیز بارها در تریبون نماز جمعه به این موضوع اشاره کرده اند.

اما این بار فریاد بی صدای بندرانزلی، یکه تاز جهان شده است. حال که پس از روزهای گرم تابستانی، باران رحمت الهی بر شمال کشور سایه انداخته است و در شروع سال آبی جاری (تنها در ۱۲ روز)  بیش از ۷۰۰ میلی متر بارش برای بندرانزلی ثبت شده است (بارشی که آرزوی یکساله بسیاری از شهرهای ایران است)، با وجود انعکاس دردها و مشکلات مردم توسط اصحاب محترم رسانه چه به صورت نوشتاری و چه تصاویر و ویدیوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی، برای نمونه در کمال تعجب بارش هفتاد میلی متری باران در رامسر تیتر اخبار پر بیننده ۲۰:۳۰ می شود و تصاویر آبگرفتگی معابر لنگرود در کنار آن قرار می گیرد و باز از بندرانزلی خبری نیست که نیست. البته به جای آن تصویر باز کردن چتر در اتوبوس شرکت واحد بندرانزلی به خاطر سوراخ بودن سقف آن، سوژه مضحکه در کانال های تلگرامی میلیونی می گردد. مظلومیت بندرانزلی تا بدانجاست که حتی این میزان بارش (که در هر نقطه جهان به طور مرسوم سبب لغو بازی های فوتبال و موکول کردن آن به آینده می شود) با تهدید فدراسیون فوتبال برای برگزاری بازی در شهری دیگر (!) روبرو می شود چرا که هیچ مسوولی نبود تا به کرسی نشینان فدراسیون بقبولاند که روز قبلش بندرانزلی رتبه دوم بارش های جهان را کسب کرده و این شهر در بحران است! و این ادامه قصه پر غصه بحران زمستان های گذشته و تدفین آبکنار بندرانزلی زیر برف و امدادرسانی همزمان استانداری وقت گیلان به غرب مازندران به جای رسیدگی به امور شهروندان انزلی است و به اختصاص بودجه میلیاردی برای جبران خسارت های اخیر در رامسر ختم می شود!

نمی دانم شاید باید آرزو کرد که ای کاش ما نیز در سپهر سیاست (فارغ از مرام و مسلک شان) جعفرزاده ها و قاضی پورها، صادقی ها و… می داشتیم تا صدای دیارمان باشند. نمی دانم ستاد بحران شهرم، این چند روز کجا بوده، آیا جلسه ای برگزار کرده و اگر پاسخ مثبت است، این جلسات چه خروجی ملموسی برای مردم غرق در رحمت الهی داشته است، اما نیک می دانم اکنون ثبت بارش بیش از ۱۴۸ میلی متر باران برای بندرانزلی در ۲۴ ساعت اخیر (چهارم اکتبر ۲۰۱۷) و قرار گرفتن در صدر میزان بارش ایستگاه های هواشناسی دنیا، که قطعاً در هر دیار دیگری ثبت و ضبطی مانا می شد و اینجا… (بماند)، سند مظلومیت شهر باران است، آری اکنون انزلی شهر باران جهان است.

 میلاد سلطانی آزاد

عکس : اسماعیل انگوتی

 

 

 

#چالشهای_شهر
#خبر_نگار
#بندرانزلی