شورای شهر انزلی

اختصاصی / پس از پیروزی لیست امید در پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر بندرانزلی، نمایندگان مردم در شورا با وجود موانع بسیار، دست‌های پنهان و همچنین عدم تجربه کافی و بعضاً شتاب‌زدگی در برخی امور، اکنون معقولانه تر به راه خود ادامه می‌دهند.
 
یقیناً شهروندان و به خصوص آنانی که لیست امید را برگزیدند، با توجه به رویکرد متفاوت با گذشته و ثمربخشی یا عدم ثمربخشی، لیست امید را از ابتدای شروع به کار در انعکاس رویدادهای مختلف رصد کرده و محک می‌زنند.
بی گمان مردم عملکرد و کارنامه شوراهای گذشته را به خاطر دارند و همین امر سبب شده با وجود برخی کاستی ها، امید همچنان زنده باقی بماند.

یکی از تحولات مناسب شورای پنجم، فضای باز انتقادی در رسانه‌های محلی در مورد عملکرد شورا و شهرداری است که این مهم می‌تواند به پویایی و ایجاد انگیزه مضاعف برای کارکردن و بهره‌وری بینجامد.

چند نکته مهم و راهبردی در شرایط موجود وجود دارد که شورای شهر و شهرداری با توجهِ مضاعف به آن می‌تواند گامی بلند به سوی جلو بردارد:

اول؛ آنکه با تقویت روابط عمومی شهرداری و شورا، به انتشار اخبار درست، گزارش فعالیت‌ها و … بپردازند. در این راستا سایت رسمی شهرداری می‌تواند بهترین منبع خبری جهت گزارش فعالیت‌های این مجموعه باشد. خوشبختانه اخیراً طبق مشاهدات این سایت فعال‌تر شده است.

دوم؛ ارتباط تنگاتنگ و بهتر با رسانه‌های رسمی استان می‌تواند به پوشش مناسب خبری و همچنین تاثیرگذاری بیشتر کمک کند.

سوم؛ آنکه رسانه‌های محلی هیچ تکلیفی مبنی بر پوشش خبری شورا و شهرداری ندارند، این رسانه‌ها می‌توانند با انتقادات و پیشنهادهای خود، زوایای متفاوتی از نقاط قوت و ضعف را در اختیار شورا و شهرداری بگذارند که این امر نقشی تسهیل گر و امدادی دارد.

چهارم؛ ایجاد ارتباط بهتر سخنگوی شورا و شهردار با رسانه‌هاست. متاسفانه هیچ گونه ارتباط مدون و برنامه‌ریزی شده‌ای وجود ندارد و طی دوران گذشته، هیچگونه کنفرانس خبری برگزار نشده است.

پنجم؛ سعه صدر داشتن اعضای شورا در مورد انتقادها بسیار مهم است، اعضای شورا می‌توانند با پیگیری انتقادهای صورت گرفته و آگاهی رسانی پیرامون موارد مطروحه توسط منتقدان، از بروز بسیاری از شایعات جلوگیری نمایند،
سکوت و یا عدم آگاه‌سازی مردم از اتفاقات به وجود آمده توسط روابط عمومی شهرداری، در انتشار اخبار نادرست و برخی شایعات، بی تاثیر نیست.

پس از شتاب‌زدگی های ابتدایی شورای پنجم که خیلی هم دور از انتظار نبود و مواردی همچون سیستم انتخاب شهردار، تغییر نام یک کانال محلی به نام کانال رسمی شورا و همچنین ورود وابستگان و آشنایان اعضای به بدنه شهرداری، اکنون روند شورای پنجم معقولانه تر به پیش می‌رود و مواردی همچون چالش وعده‌ها، جلوگیری از تغییر مکان بازارچه سنتی میوه فروشان و رای هفت نفره در انتخاب ریاست شورا، نشان دهنده حرکت رو به جلوی برگزیدگان امید می‌باشد و می توان به موازات این اقدامات اساسی نتیجه گرفت که امید در شورای پنجم همچنان زنده است.