استاندار بومی

تغییر یا ابقای مسئولان جزء جدایی ناپذیر شروع هر دولت است که معمولا با گمانه‌زنی‌های مختلفی همراه می شود، انتخاب استاندار یکی از موضوعاتی است که افراد مختلف در مسئولیت های متفاوت نسبت به آن اظهار نظر کرده و یا سعی دارند بر روند آن تاثیر بگذارند.

استان گیلان سومین استان اقبال از دکتر روحانی رئیس جمهور محترم در انتخابات ۲۹ اردیبهشت ماه بود که پس از سیستان و کردستان که بدلیل ویژگی جمعیتی، بالاترین رای را داشتند بیشترین رای را به نماینده دولت تدبیر و امید اختصاص دادند.

تغییر استاندار یکی از موضوعاتی است که با عکس العمل مسئولین، احزاب، مردم و رسانه ها بصورت گسترده همراه می باشد و در جای جای استان با اشکال متفاوتی بروز می کند، هرگاه در میدان رقابت انتخاب میان اسامی بومی و غیربومی رنگ و بوی حقیقت به خود می گیرد گمانه زنی ها به اوج خود می رسد که این امر بی شک بر روند انتخاب استاندار آینده تاثیراتی داشته است.

اما نکته ای که در این میان قابل تأمل است و در عکس العمل های نماینده ولی فقیه در استان، نمایندگان مجلس و سایر مسئولین استان مشاهده می شود ضرورت دغدغه مندی و وجود ویژگی هایی در سکاندار یک استان است، فردی که باید در وهله اول دارای تجربه و کارآمدی لازم بوده و از توان کافی برای مدیریت استان برخوردار باشد.

نماینده عالی دولت در استان بعنوان ناظر بر امورات دستگاه های اجرایی و حفظ امنیت عمومی استان و مجری حفظ سیاست های عمومی دولت باید فردی خلاق، کارآزموده، صبور، هوشیار، مردم باور، مردم دار، قاطع، فرصت شناس، برنامه ریز و استراتژیست باشد.

استاندار باید بیشتر از همه نسبت به کاستی ها و مشکلات استان آگاهی داشته و بتواند با تکیه بر نقاط قوت در جهت رفع کاستی ها گام بردارد، استاندار جدید باید با بهره گیری از نیروهای باتجربه و استفاده از ظرفیت جوانان با انگیزه و متخصص، با شناخت همه جانبه از ظرفیت ها و چالش های استان با اصل تعامل و همکاری با نیروهای موثر و ثاثیرگذار استان و با بهره گیری از ظرفیت های محلی، ملی و بین‌المللی در راستای موفقیت استان گام بردارد.

انتخاب استاندار بومی به عنوان یک مزیت، مورد انتظار همه مردم گیلان است که خوشبختانه استان گیلان با وجود امکانات ذاتی و ظرفیت های بالقوه، نیروهای ارزشی و متخصص زیادی با ویژگی های مورد نظر دارد که توانایی مدیریت استان را دارند.

اما آنچه که فراتر از بومی و غیربومی بودن استاندار گیلان مطرح است اینست که فردی سکاندار استان باشد که بعنوان نماینده عالی دولت در گیلان بتواند با شایسته سالاری در جهت افزایش منافع استان گام بردارد و پازل تغییرات آتی استان در جهت شکوفایی و توسعه استان تکمیل شود و با عنایت الهی و جلب نظر مردم شاهد انتخاب یک استاندار تحول گرا و مردم پسند باشیم.

ایسنا

#استاندار_بومی_خواسته_بحق_گیلانیان