Kilidروز گذشته در بخشی از مراسم گرامیداشت استاد فرهیخته حسن ریحانی ، استاد شاکردی سرپرست انجمن خوشنویسان انزلی سخنانی را در باب تعطیلی خانه فرهنگ انزلی و همچنین  وعده های مسئولین ، ایراد نمودند که جای بسی تامل و افسوس است. 

استاد شاکری در نطق و خطابه خود گفتند : به نام خالق زیبایی ها خداش رحمت کند استاد حسن ریحانی یکتا را که یکی از چهره های این شهرستان و مسئولان وقت انجمن پارسال همین روزها به رحمت ایزدی رفت بعد او خیر و برکتی عظیمی از انجمن خوشنویسان به همراه او پر کشید. بعد از حدود ۱۰ سال سرپرستی انجمن خوشنویسان مجدداً به اینجانب واگذار گردید.

اندکی بعد از فوت آن مرحوم خبر تکان دهنده ی دیگری برای خوشنویسان از دست دادن مقر و مأوای خوش نویسان یعنی خانه فرهنگ در انزلی بود که قرار شد عنقریب بسته شود.

یک روز جهان رو کند و روزی پشت

گه بر تو رخی نرم کند گاه درشت

آنروز کند «رو» نباید شد مست

وآنگه که کند «پشت» نباید خود کشت

با مشورت و پیشنهاد دوستان ذی نفع بر این قرار گرفت که خدمت نماینده محترم شهر جهت دادخواهی رفتیم و دلایل منطقی خویش عرضه نمودیم و لزوم داشتن انجمن خوشنویسان را بیان داشتیم و حمایت و پشتیبانی نماینده که بیان داشتند پس از بررسی در صورت بسته شدن خانه فرهنگ مناسب دیگری در اختیار انجمن قرار خواهد گرفت متأسفانه به دلایلی چند این درخواست عملی نشد و در تاریخ ۹۲/۲/۲ خانه فرهنگ بسته شد .

جهت تعیین تکلیف خدمت جناب آقای داوودی فرماندار محترم که خدمت ایشان هستیم رسیدیم آنچه باید از اصناف خوشنویسی گفتیم ، از خدمات عمده و تخصصی انجمن در حق شهروندان و احتیاج به دست نوازش و پدرانه بزرگان از لحاظ معنوی و مادی عرضه گردید، تاجائیکه فرماندار محترم علاوه بر قول تحویل کلید خانه فرهنگ را به اینجانب دادند مقرر فرمودند پس از انتخابات شورای شهر یک عدد کامپیوترهای مورد استفاده انتخابات را از طرف فرمانداری به انجمن خوشنویسان این شهرستان عطا فرماید امروز عرض می کنم جناب فرماندار قبل از خداحافظی که شنیدین و متأسفیم آن مواعید که کردید برود از یادت الوعده وفا .

البته مراجعه ما معاونت فرمانداری و شورای شهر و دیگر مسئولان ذی نفع تاکنون بی نتیجه مانده و به قول فرمانده محترم ما دو شهر چسبیده به هم داریم و در انزلی پایگاه آن را از دست داده ایم و شاگردان پراکنده شده اند. قرار بود امروز از دل تنگ ما سخنها گفته شود ولی مسئولان پیشنهاد نمودند امروز روز همایش و وصل است و از جدایی صحبت نکنیم و ما هم گفتیم و درگذشتیم تا اینجا بسنده می کنم و از دوستی می گویم

باید اینجا از دو کس تشکر کنم یکی مدیر اداره آموزش و پرورش جناب آقای طیوری که از خانواده خوشنویسی و هنرجوی دوره فوق ممتاز که در موارد عدیده با در اختیار گذاشتن سالن اجتماع اداره و دبیرستان امام علی و مهمانسرای معلمان با انجمن همکاری تنگاتنگ داشته اند و شهر انزلی با همکاری صمیمانه کردند دیگر رئیس اداره ارشاد که تشریف دارند در اینجا که همیشه همیار و همراه ما بوده و هستند یکی از اتاقهای این ساختمان را فعلاً جهت آموزش ثابت فعلاً دراختیار انجمن قرار دادند و همکاری مادی و معنوی با انجمن داشته و دارند.

سرانجام باید گفت از هرچه بگذریم سخن دوست خوشتر است به قول عماد الکتاب لذت و شیرینی حیات فقط نام نیک است و آثار ماندگار.

 

به نظر می رسد این سخنان تلخ  از استاد دیرین خوشنویسی و هنر انزلی ، درد دل بسیاری از هنرمندان و هنردوستان این شهر ، در راستای تعطیلی خانه فرهنگ انزلی می باشد و باید از جناب داودی فرماندار محترم پرسید که چرا یکسال است که خانه فرهنگ انزلی تعطیل گشته و آن کدام شهرهمجوار بوده که از دیدگاه حضرتعالی مهمتر از خانه هنر انزلی می باشد ؟

بزودی سایت خبری تحلیلی موج شکن انزلی مصاحبه هایی را با هنرمندان انزلی در جهت روشن شدن ابعاد مختلف این بیانات ، فراهم خواهد نمود.