دکتر فریبرز جمالزاد__بندرانزلی__تالاب دوخان

اختتامیه جشنواره فرهنگی ادبی’تالاب دوخان’ با هدف جلب توجه عمومی به وضعیت نابسامان تالاب بین المللی انزلی و محیط زیست هفدهم اسفندماه در منطقه آزاد انزلی برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی استان گیلان، این در حالی است که با توجه به اقبال عمومی و جلب توجه اقشار مختلف مردم ، پویش نجات تالاب انزلی و محیط زیست به صورت مطالبه ای عمومی و ملی و حتی بین المللی همچنان به راه خود ادامه می دهد.

دکتر فریبرز جمالزاد سرپرست جهاد دانشگاهی استان گیلان و مدیرکل اسبق تالابهای سازمان حفاظت محیط زیست در این آیین با اشاره به نمادین بودن جشنواره ‘تالاب دوخان’ گفت: تالاب دوخان حرکتی اجتماعی برای نجات تالاب است .

سرپرست پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی در سخانش با محوریت نمادسازی و نقش آن در ارتقای نگرش محیط زیستی جامعه ایرانی اظهار داشت : مسائل محیط زیستی را باید با نمادسازی و تبدیل آگاهی به نگرش مثبت و عملیاتی شدن دانسته ها و مشارکت اجتماعی پی گیری و مشکلات را رفع کنیم.

عضو هیات علمی سازمان جهاد دانشگاهی استان گیلان  با اشاره به ویژگی دین باوری جامعه ایرانی گفت : متاسفانه کسی نیامده به معصیت ها نگاه نمادین و اگاهی محور دهد و مردم را مجاب کند که لطمه به محیط زیست معصیت است.

سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی استان گیلان  اظهار داشت :اگرچه مردم امروز خود را طرفدار محیط زیست می داند اما بر اساس نگرش های مثبت خود رفتارهای مثبت در جهت حفظ محیط زیست انجام نمی دهند.

دکتر جمالزاد تاکید کرد :ارزشهای اجتماعی و معیارهای اخلاقی باید تبدیل به رفتار شوند .

سرپرست پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی با بیان این که ضعف کارکرد رفتار محیط زیست را در کشور شاهدیم خاطرنشان شد: نیاز به بهینه سازی رفتار محیط زیستی داریم و باید باورهایی را ایجاد کنیم که به صورت هنجار اجتماعی در بیاید.

دکتر جمال زاد با اشاره به چالشهای مهم زیست محیطی تالاب انزلی ورود رسوبات ، پسابها و پسماندها ، بی توجهی به حریم تالاب و دست اندازی به آن اظهار داشت :اگر قرار است راهبرد و راهکاری برای حل مشکل باشد باید زیبا به چشم بیاید و این پویش به زیبایی مساله تالاب انزلی را مطرح کرد.

پونه نیکوی عضو سازمان جهاد دانشگاهی استان گیلان و دبیر جشنواره تالاب دوخان نیز در این مراسم از نیاز زمین به مهربانی و نگاه عمیق هنرمندان سخن گفت .

وی با اشاره به روند جشنواره و همچنین پویش تالاب دوخان ،این که تالاب انزلی به عنوان یک دغدغه ملی و حتی فراملی در آمد و شاعران ، ادیبان ، فعالان محیط زیست ،ورزشکاران و اقشار مختلف حتی مسئولان و اهالی سیاست هم به آن پیوستند را اتفاقی خجسته و امیدوار کننده برای نجات تالاب دانست.

عضو سازمان جهاد دانشگاهی استان گیلان یاداور شد: پاییز ۹۶ دبیرخانه جشنواره فرهنگی هنری ‘تالاب دوخان’ به منظور تشویق مردم در مشارکت و صیانت از حفظ محیط زیست با همکاری بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، سازمان منطقه آزاد انزلی و موسسه خانه کتاب ایران آغاز کرد.

دبیر این جشنواره افزود: تجمیع اشعار شاعران با موضوع تالاب بین المللی انزلی در قالب یک مجموعه کتاب نفیس، اجرای برنامه زنگ تالاب به منظور فرهنگ سازی برای دانش آموزان و حاشیه نشینان تالاب در این جشنواره و خلق پویش (کمپین ) های محیط زیستی و طرح های مشارکتی با همکاری سازمان های مردم نهاد و عموما در مقیاس ملی بعنوان اهداف جشنواره با تلاش دوستان و دلسوزان محیط زیست به تحقق پیوست.

لازم به ذکر است مهدی قزلی مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، مسعود باقر زاده کریمی معاون امور تالاب ها و پارک های ملی دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست  و رضا مسرور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی از دیگر سخنرانان این مراسم بودند.