شهدای مدافع حرم انزلی

انقلاب شکوهمند  اسلامی ما  با روح شهادت، جانفشانی و ایثار گره خورده است. از ابتدا که نه، حتی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ، همواره مردان و زنانی از این آب و خاک با نثار جان خویش ثابت  کردند که پای آرمانهای والای اسلام و انقلاب اسلامی مانده اند و به قول حضرت امام (ره) اینان با خون خود نهال انقلاب را آبیاری کردند.
بعضی از این انسانها آن قدر بزرگ شدند تا توفیق معامله باخدا را بیابند و از خاک به افلاک پر کشند. همین چند ماه قبل بود که یکبار دیگر به یقین رسیدیم که درب باغ شهادت باز، باز است.
در بهار ٩۵ عطر شهادت فضای شهرستان انزلی را عطرآگین و متحول کرد و مرد و زن و پیر و جوان تحت تاثیر آن قرار گرفتند.
ابتدا یادگار دوران دفاع مقدس، جانباز سرافراز، پیشکسوت جهاد و شهادت، سردار کربلائی جواد دوربین و در پی آن استاد خلبان ، رزمنده دلاور و جانباز جبهه های مقاومت شهید جهانگیر جعفری نیا در دفاع از حریم و حرم آل الله پرکشیدند و فاتح قلب ها شدند.
شور و حرارتی شهر و روستاهای حومه را فرا گرفت، مردم با نصب پارچه نوشته های تبریک و تسلیت،  نصب بنر و پوستر تمثال شهدا، برگزاری مراسم های مختلف  و  سرکشی و همدردی با خانواده آن دو عزیز ، بار دیگر وفاداری خود به ارزشهای انقلاب  را ثابت کردند.
مسؤولان و بسیاری از نهادها و ادارات و ارگان ها، از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تا شهرداری و فرمانداری و بخشداری، اصناف، دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، ادارات کل شیلات و بنادر و دریانوردی و سازمان منطقه آزاد و … ، همه برای ارج نهادن به مقام شهادت و  زنده نگاه داشتن یاد شهید و پیرو بیانات مقام معظم رهبری؛ «امروز زنده نگه داشتن یادشهدا،کمتر از شهادت نیست» ،  «اگر مدافعان حرم مبارزه نمی‌کردند باید در کرمانشاه و همدان می‌جنگیدیم» دوشادوش مردم  و به فراخور قابلیت، امکانات و مأموریت سازمانی خود به میدان آمدند اما در این حرکت های خودجوش و برنامه های سازمان یافته اثری از منطقه چهارم دریایی، ارشد نظامی استان گیلان که در بندرانزلی مستقر است، دیده نشد.
حال آنکه حضور پررنگ و ارزشمند منطقه چهارم دریایی در تشییع پیکر شهدا در سال های دفاع مقدس، برگزاری یادواره های شهدا در سالهای قبل و برنامه هایی از این دست، انتظارات را افزایش داده و همگان منتظر ورود این ارگان مقتدر و مردمی بودند، اما این بار گویی منطقه چهارم دریایی  نشنیده بود که فرماندهی کل قوا فرمودند «به شهدای دفاع از حریم اهل بیت (ع) به طور ویژه افتخار می‌کنیم»
از همراه نشدن منطقه چهارم دریایی با آحاد مردم و مسؤولین در نصب پارچه نوشته یا بنر تبریک و تسلیت، عدم برگزاری مراسم بزرگداشت و سرکشی نکردن از خانواده های  شهیدان مدافع حرم شهرستان بندرانزلی، در خوشبینانه ترین حالت بوی اهمال و عدم کنش مجدانه بر اساس فرامین مقام معظم رهبری به مشام می رسد.
تا اینکه در موردی دیگر علی رغم صدور مجوز نصب تابلویی کوچک از تمثال دو شهید بزرگ در خیابان تکاوران از سوی شهرداری، این منطقه چهارم دریایی است که ابتدا با تغییر مکان ناوچه (ماکت) امکان نصب تابلو را سلب نموده و در مرحله دوم با اینکه در جانمایی مشارکت و موافقت می نماید اما در پایان در اقدامی کم نظیر عهد شکنی کرده و با قدرت نمایی چاله ی حفر شده برای نصب تابلو را پُر می نماید و ای کاش به همین قدر بسنده می نمود …
امید است جانباز والامقام  امیر دریادار سیاری به عنوان فرمانده ی ولایی نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران – که از دوران فرماندهی ایشان در منطقه چهارم نیروی دریایی، خاطراتی خوش در ذهن مردم دیار دریادلان نقش بسته – با حضور ارزشمندشان در شهرستان بندرانزلی، با تدبیری خاص و صدور دستورات لازم از لگد مال شدن آرمانهای والای انقلاب و احساسات پاک مردم قهرمان و قهرمان پرور بندرانزلی زیر پوتین های  سرد و شاید بی احساس جلوگیری نمایند.